Makroekonomik Gelişmeler

27.04.2012

Merkez Bankası Başkanı Başçı 2012 yılının 2. Enflasyon Raporu'nu bir basın toplantısı ile açıkladı. Beklenildiği üzere Banka, istisnai gün uygulamasını daha sık uygulayacağını duyurarak daha sıkı bir para politikası uygulayacağını duyurdu. Rapora baktığımızda 2012 yılı için enflasyon tahminin %6,5 de sabit kaldığını 2013 için ise 0,1 puanlık artışla %5,2 ye yükseldiğini görüyoruz. Ocak ayındaki rapor da büyümeyi bozmaması açısından %5 lik enflasyon hedefine ulaşılmasını sağlayacak bir sıkılaştırmadan uzak duran Merkez Bankası, bu raporda toplam talep koşullarını dezenflasyon sürecine destek verir hale getirmek için para politikasını sıkı tutacağını söylüyor. Ek olarak Başçı, 2012 sonu enflasyon tahminin yükselen petrol fiyatlarına karşın korunduğunun altını çizdi. Son olarak politika koridoru uygulamasının devam edeceğini birden fazla defa vurgulayan Başçı, belirsizlik öğesinin para politikasının parçası olmaya devam edeceğinin sinyallerini verdi.
Merkez Bankası'nın tahminlerini oluştururken kullandığı varsayımlara baktığımızda petrol fiyatlarındaki yükselişin ardından Banka'nın bu ve önümüzdeki yıl için beklentilerini 10 Dolar yükselttiğini görüyoruz. Enflasyonu belirleyici bir ağırlığı olan gıda enflasyonu beklentisi ise 2012 için %7,5 seviyesinde sabit bırakılmış.
Risk tarafında ise 4 farklı senaryodan bahsediliyor bunlar başlıca: kısa vadeli enflasyon görünümün bozulması, küresel ekonomide süregelen belirsizlikler ve sermaye akımlarındaki istikrarsızlık, yüksek seyreden petrol fiyatları ve işlenmemiş gıda fiyatlarının beklentilerin altında kalma ihtimali olarak sıralanıyor. Son iki günde TL'nin kendi eşdeğerlerinin üzerinde performans göstermesine neden olan piyasa algısının aksine Merkez Bankası'nın yayınladığı bu raporda daha şahince bir tutum benimsemediğini gözlüyoruz. Banka'nın önceliğinin fiyat istikrarı olarak kalmasını olumlu karşılarken, karşılaşılacak esas zorluğun gelecek sene için öngörülen %5 lik enflasyon hedefini yakalamak olacağını düşünüyor ve bu bağlamda Banka'nın muhtemelen 3Ç12 den sonra esneklik sağlayan para politikasını terk etmesi gerekebileceğini düşünüyoruz.

Yukarı