Makroekonomik Gelişmeler

25.04.2014

Gerçekleşen olağan aylık toplantısında Para Politikası Kurulu (PPK) tahminlerimiz paralelinde bir kez daha beklemede kalmayı tercih etti. Hükümet yetkililerinden gelen bir dizi açıklama sonrasında yakından takip edilen toplantının sonuçları politika koridoru parametrelerinin değişmeden kaldığını ortaya koyuyor. Hatırlatmak gerekirse koridor alt ve üst sınırını teşkil eden gecelik borç alma ve verme oranları sırası ile %8 ve %12'de bulunurken, politika faizi olan 1-haftalık repo ihale oranı ise %10 ile bu aralığın tam ortasında yer alıyor. Kısa vadeli faiz oranlarında gerçekleşen tek değişiklik ise piyasa için bir önemi olmayan Geç Likidite Penceresi (GLP) oranının 150 baz puanlık indirim ile %13,5 düzeyine çekilmesi. Bunlara ek olarak PPK'nın bizim beklentimizin aksine ancak genel piyasa kanaati paralelinde makro ihtiyati tedbirler cephesinde de herhangi bir adım atmamış olduğunu da not edelim.

Piyasaların reaksiyonuna döndüğümüzde ise GLP indiriminin takip eden aylarda gelecek gevşeme adımlarının öncü göstergesi olarak kabul edildiğine şahit oluyoruz. Duyuru metni önceki iletişimlere kıyasla para politikasının yakın vadede değişebileceğine ilişkin herhangi bir yeni sinyal içermiyor olsa da ikincil piyasada gösterge tahvil faizinin kısa süre içerisinde yükseldiği çift haneli düzeyden PPK açıklaması öncesi seviyelerine geri döndüğünü izliyoruz. Diğer taraftan ise TL'nin son işlem günlerinde kaydettiği zayıflamanın bir kısmını telafi ettiğini görmekteyiz. Bu birbirine zıt piyasa reaksiyonlarından ikincisinin sürdürülebilir olduğunu ve ikincil piyasa faizlerinin tekrar yükselebileceğini düşünüyoruz.

Arındırılmamış Reel Sektör Güven Endeksi 3 ay sonra ilk defa artış kaydederek 112.7'ye ulaşırken, arındırılmış seri artışını sürdürdü. Özellikle Aralık ve Ocak aylarındaki sert düşüş sonrası genel gidişat Nisanda %18'lik sıçramayla Kasım seviyesinin üstüne çıkmış oldu. Gelecek 3 ay için göstergelere bakıldığında üretim hacmi sabit kalırken, Martta %4 büyüyen ihracat siparişleri Nisanda %1'lik düşüş kaydetti.

Nisan ayı arındırılmamış Kapasite Kullanım Oranı 0,8 puan yıllık artışla %74,4'e gelirken, arındırılmış değer ise %75 ile aylık bazda 0,7 puanlık artış kaydetti. İki seri de son 4 ayın en yüksek seviyesine ulaşmış oldu. Detaylarda, dayanıklı tüketim malları 3 ay art arda daraldıktan sonra, kurdaki toparlanmanın etkisiyle Nisanda 4,2 puanlık artış kaydetti. Diğer yandan yatırım mallarının yıllık bazda son 3 aydır aralıksız düşüşünü sürdürmesi dikkat çekti.

Yukarı