İMKB Piyasa Beklentisi

03.04.2013

Piyasa Beklentisi
İMKB-100 Endeksi dün %0.10 oranında geriledi ve 9 islem günü sonra ilk kez sınırlı da
olsa değer kaybetti. Sanayi sektörü hisseleri yatay kalırken, bankacılık sektörü hisseleri %0.57 düstü.

Hazine'nin dün düzenlediği 14 ay vadeli kuponsuz tahvil ihracında bilesik faiz, %6.42 olan beklentilerin oldukça üzerinde %6.60 olurken, 10 yıl vadeli sabit kuponlu tahvilde ise %7.21 olan beklentilerin üzerinde %7.27 seviyesinde gerçeklesti. İhalelerde borçlanma maliyetlerinin yükselmesinin yanı sıra talebin de düsük kalması, ikincil piyasada faizlerin yükselmesine neden oldu. Gösterge tahvilin faizi gün içinde %6.60 seviyesini test etmesinin ardından günü 5 baz puan yükselisle %6.43 seviyesinden tamamladı.

Küresel piyasalarda ise 2Ç13 dönemine kâr satıslarıyla baslamasının ardından dün Asya borsaları dısında nispeten iyimserlik hakimdi. Asya borsalarının %0.38 gerilediği günde Avrupa ve ABD borsaları sırasıyla %1.39 ve %0.48 oranında değer kazandı. ABD hükümetinin sağlık ödemelerine iliskin kararı ile sağlık sektörü hisseleri öncülüğünde SP500 Endeksi yeni tarihi en yüksek kapanısını gerçeklestirdi. Açıklanan fabrika siparisleri verisi de ekonomideki iyilesmenin sürdüğünü teyit etti. Diğer yandan küçük piyasa değerleri sirketlerin izlendiği genis katılımlı Russel2000 Endeksi ise bir önceki günkü %1.34'lük düsüsün ardından dün de %0.34 oranında değer kaybetti. Doların diğer para birimleri karsısında yükselmesi nedeniyle EURUSD paritesi geriledi. Paritenin gerilemesinde Avrupa'da açıklanan Mart ayı PMI verilerinin Subat ayının altında kalması etkili oldu. PMI verilerinin 20 aydır 50 seviyesinin altındaki seyrini sürdürmesi nedeniyle ECB'nin Persembe günkü toplantısında güvercinvari mesajlar vereceği beklentisini güçlendi.

Bugün Asya'da %2.58 yükselen Nikkei dısında hafif satıcılı bir görünüm mevcut. Japonya'da yeni atanan Kuroda'nın baskanlığında ilk kez toplanacak olan Merkez Bankasının yarın açıklayacağı faiz kararında, bono alım programının genisletileceği ve güçlü parasal genisleme mesajı verileceği beklentisi hakim. Çin'de açıklanan Mart ayı servis PMI verilerinin Subat ayının ve 50 seviyesinin üzerinde gelmesine rağmen borsası hafif ekside islem görüyor. ABD vadelileri yatay seyrediyor. Avrupa borsalarının ise güne %0.35-%050 aralığında düserek baslaması bekleniyor. Gösterge tahvilin faizi dün 4 baz puan yükselisle %6.43 seviyesinden tamamlamasının ardından bugün tezgâhüstü piyasada ise %6.43-%6.46 aralığında islem görüyor. Bugün endeksin yatay açılmasının ardından bir miktar kâr satısı baskısı altında kalabileceğini tahmin ediyoruz.

Yukarı