İMKB Piyasa Beklentisi

07.03.2013

Piyasa Beklentisi
IMKB-100 endeksi dün %1.39 değer kazanarak 8. islem gününü de pes pese yükselis ile tamamlamıs oldu. Özellikle saat 15.30'dan sonra bankacılık sektörü hisselerine gelen güçlü alımlar, ilk seansta momentum kaybı yasayan ve değer artısı yurt dısı piyasaların gerisinde kalan endeksin ikinci seansta ivmelenmesini sağladı. Sanayi Endeksi %0.71 yükselirken, Bankacılık endeksi %2.43 oranında değer kazandı ve 2010 yılı tepesi olan 170.000 seviyesinden kapandı.
Söz konusu seviyenin Bankacılık Endeksinin kırılan eski desteği olması nedeniyle kısa vadeli direnç islevi görebileceğini tahmin ediyoruz. İMKB-100 Endeksinin 23 yıllık toplam 5.800 adet günlük veri seti içinde 8 gün üst üste yükseldiği dönem sayısı sadece 19 adettir. Yükselis trendlerinin hâkim olduğu yıllarda bile en fazla 2 veya 3
kez bu tür aralıksız 8-10 günlük değer artısları olduğu gözlenmektedir. DMKB'nin 2012-Ekim, 2013-Ocak ve 2013-Mart dönemlerinde üç kez bu türden 8-10 günlük değer artısları yasadığını göz önüne aldığımızda mevcut yükselis eğiliminin kısa vadede korunmasının güç olduğunu düsünüyoruz.
Yurt dısında dün Avrupa borsaları %0.13 değer kaybederken, ABD borsaları %0.11 yükseldi. ABD borsalarının yükselisinde bugün açıklanacak tarım dısı istihdam ve issizlik oranı verileri öncesinde dün gelen güçlü özel istihdam verisi etkili oldu. ADP Ulusal İstihdam Raporu'na göre, özel sektörde istihdam artısı Subat'ta 198 bin ile 170 bin olan beklentilerin üzerinde gerçeklesti.
Dow Endeksi yeni bir rekor seviyeye ulasırken, SP500 Endeksi de tarihi zirvesine yaklastı. ABD'de bugün açıklanacak tarım dısı istihdamın ise Subat'ta 160 bin arttığı ve issizlik oranının ise %7.9'da kaldığı tahmin ediliyor. Japonya Merkez Bankası baskanlığa yeni atanan Kuroda'nın Nisan ayında is bası yapması öncesinde bugün eski baskanın son toplantısında faiz oranlarını değistirmedi. Nisan ayı sonrasında yeni baskanının liderliğinde gevseme yönünde atılacak adımların daha agresif olacağı tahmin ediliyor. Asya borsaları bugün iki günlük hızlı yükselislerin ardından kâr
satıslarıyla gevsiyor. ABD vadelileri yatay seyrediyor. Avrupa borsalarının ise yatay açılması bekleniyor. Gösterge tahvilin faizi dün 2 baz puan gevseyerek %5.74 seviyesinden kapanmasının ardından bugün tezgâhüstü piyasada %5.72-%5.75 aralığında islem görüyor.
Bugün özellikle Avrupa (ECB) ve Dngiltere (BOE) Merkez Bankaları faiz toplantıları takip edilecek. ECB'nin %0.75 olan politika faiz oranını değistirmesi beklenmezken, BOE'nin ilâve varlık alımı programı kararı alıp almayacağı piyasalar üzerinde etkili olacak.
Endeksin güne yatay baslamasının ardından ekside kapanabileceğini tahmin ediyoruz.

Yukarı