İMKB Piyasa Beklentisi

05.03.2013

IMKB-100 endeksi geçtiğimiz hafta başlayan yurt dışı piyasalara görece pozitif yöndeki sert ayrışmasını, yeni haftanın ilk gününde de sürdürdü. Günü %0.93 oranında yükselerek tamamlayan İMKB'ye karşın Asya'da Japonya dışında kalan borsalar %1.4, Avrupa borsaları ise %0.14 değer kaybetti. ABD borsaları ise günün ikinci yarısından sonra gelen alımlarla %0.46 yükseldi. Babacan'ın, Rekabet Kurumunun (RK) bankalara yönelik yürüttüğü soruşturmada verilecek cezanın adil ve ölçülü olacağını düşündüklerini söylemesi bankacılık sektörü hisselerini olumlu etkiledi. RK'nin söz konusu kararı 13 Mart tarihine kadar vermesi gerekiyor.

Diğer yandan dün Şubat ayı enflasyon rakamının beklentilerin hafif altında gelmesine rağmen gösterge tahvilin faizi 2 baz puan yükselişle %5.77'den kapandı. Döviz sepetinin gün içinde 2.0767 seviyesine kadar yükselmesine bağlı olarak ise dolar kuru dün bir ara 1.8056 seviyesini gördü. Bugün EURUSD paritesinin 1.3040'lı seviyelere yeniden yükselmesi ve döviz sepetinin de hafif gerilemesi nedeniyle dolar kurunun 1.8000 seviyesinin altına 1.7980'e gerilediğini görüyoruz.

Yurt dışında ise dün Çin'de gayrimenkul sektörüne yönelik sıkılaştırma tedbirlerinin alınacağı beklentisi, Avrupa'nın en büyük bankası HSBC'nin beklentilerin altında kâr açıklaması ve İtalya'da devam eden seçim belirsizliği Asya ve Avrupa borsalarında satış baskısı oluşturmaya devam etti. Yurt dışı piyasalardan bağımsız olarak son altı işlem gününde soluksuz yükselen ve %6.2 değer kazanan İMKB'nin başta Avrupa borsaları ile olmak üzere yurt dışı piyasalar ile arasındaki makas yaklaşık %7-8 oranında açıldı. Ocak ayından Şubat ayına beş haftalık aralıksız düşüşü esnasında 86.787'den 75.667 seviyesine 11.120 puan kaybeden endeks, son altı işlem gününde ise 4.945 puan kazandı. Özellikle geçtiğimiz haftaki sert yükselişi ile son iki haftalık düşüşünü tek bir hafta içinde yutan endeksin, son üç haftalık kaybını telafi edebilmesi için ise 81.200 seviyesini aşması gerekiyor ki söz konusu seviye aynı zamanda %50 Fibo. direncine karşılık geliyor.

Fed Başkan Yardımcısı Janet Yellen dün uygulanan parasal destek politikalarının ekonominin gerçek potansiyelinin çok gerisinde olması nedeniyle gerekli olduğunu söyledi ve ekonomideki sıkıntıların uzun sürmesinin tehlikelerine dikkat çekti. ABD'de bütçe kesintilerinin büyüme dinamiklerini negatif etkilemeden önce taraflar arasında bir uzlaşmaya varılacağı tahmin ediliyor. Ancak yakın zamanda bir çözüm sağlanamaması durumunda tarihi en yüksek seviyelerine ulaşan ABD borsalarında kâr satışları gözlenebilir. Çin'de geçtiğimiz hafta beklentilerin altında kalan imalat sektörü PMI verisinin ardından bugün açıklanan hizmetler sektörü PMI verisi de dünyanın en büyük ikinci ekonomisinde toparlanmanın halen yavaş olduğunu ortaya koydu. Ancak dünkü sert satışların ardından bugün Asya borsaları ortalama %0.50-%1.0 arasında artıda seyrediyor. ABD vadelileri yatay işlem görüyor. Avrupa borsalarının ise %0.50 civarında artıda açılması bekleniyor. Gösterge tahvilin faizi dün 2 baz puan yükselerek %5.77 seviyesinden kapanmasının ardından bugün tezgâhüstü piyasada %5.75-%5.78 aralığında işlem görüyor.

Endeksin güne yurt dışı piyasaların desteğinde alıcılı başlamasını bekliyoruz.

Bugün Açıklanacak Veriler
10:53 Almanya Markit Hizmet Şubat (B:54.1)
10:58 AB Markit Hizmet Şubat (B:47.3)
12:00 AB Perakende Satışlar Ocak (B:0.2%)
14:30 TR Konut Fiyat Endeksi Aralık
17:00 ABD ISM Hizmet Şubat (B:55)
TCMB Fiyat Gelişmeleri Şubat
TCMB Reel Efektif Kur
BIMAS-ASELS Finansalları 4Ç12

Yukarı