İMKB Piyasa Beklentisi

04.03.2013

İMKB-100 son beş haftayı üst üste ekside tamamlamasının ardından geçtiğimiz hafta %5.23 oranında yükseldi ve son iki haftalık düşüşünü de tamamen geri aldı. Bir önceki hafta 77.200 desteğini 78.000'e taşıma gayreti sonuçsuz kalan endeksin, Mayıs ayından itibaren ilerleyen yükselen trendini kırmasının ardından yukarı yönde sert tepki vermesi dikkat çekti. Geçtiğimiz haftanın beş işlem gününün beşinde de yükselen endeks, 79.867 seviyesinden kapandı. Cuma günü Londra'da yapılan banka ekonomistleri toplantısında TCMB Başkanı Erdem Başçı'nın sıkılaştırıcı politikalardan taviz vermeyeceği yönündeki açıklamaları, endeksin gün içinde 600 puandan fazla değer kaybetmesine neden oldu. Ancak GARAN'a %3.0'ü aşan oranda sert alımların gelmesi, diğer bankacılık sektörü hisselerine de yansıdı ve endeks 500 puandan fazla değer kazanarak kapandı.

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, faiz koridorunda yukarı yönlü geniş bir alan olduğunu söyleyerek, sert sermaye çıkışları olması halinde TL likiditesini azaltarak sıkılaştırma yapabileceklerini, kredi büyümesi ve reel efektif döviz kurunun referans değerleri aşması halinde ise aksiyon alacaklarını ve piyasanın bunu gördüğünde şaşırmaması gerektiğini söyledi.

İtalya'daki seçim belirsizliği ile başlayan haftada, Avrupa'dan gelen zayıf PMI verileri ve yüksek işsizlik rakamı ile ABD'de Cuma günü devreye giren otomatik bütçe kesintileri küresel piyasalarda yükseliş eğilimini baskıladı. Dolar endeksi (DXY) bir önceki hafta olduğu gibi geçtiğimiz hafta da önde gelen para birimlerine karşı %1.2 oranında değer kazandı. Öte yandan içerde döviz sepeti geçtiğimiz hafta %0.83 oranında geriledi, bir önceki hafta ise %1.2 oranında yükselerek DXY'deki yükselişe eşlik etmişti. EURUSD paritesi ise hafta içinde 1.2967 ile 2013 yılının en düşüğünü gördü. USD bazında bakıldığında değer artışı kaydeden sadece %1.2 civarında yükselen Asya borsaları olurken, Avrupa borsaları %1.2 düştü, ABD ve Gelişmekte Olan Ülke borsaları ise yatay kapandı. İMKB ise USD bazında %5.27 oranında yükselerek haftanın en çok kazandıranı oldu.

Bugün Asya borsalarında BoJ'un başkan adayı Kuroda'nın agresif para politikası görüşleri açıklaması nedeniyle %0.40 yükselen Japonya dışında genelde satıcılı bir görünüm mevcut. Özellikle Çin'de konut sektörüne ilişkin politikalarda sıkılaştırmaya işaret eden açıklamaların gelmesi, borsasının %4.00 değer kaybetmesine neden olurken, Kospi ve Sensex Endeksleri de %0.50'den fazla ekside seyrediyor. ABD vadelileri ortalama %0.50 ekside seyrediyor. Avrupa borsalarının ise ortalama %0.40 civarında yükselerek açılması bekleniyor. Gösterge tahvilin faizi geçtiğimiz hafta 8 baz puan yükselişle %5.75'ten kapanmasının ardından bugün tezgâhüstü piyasada %5.72-%5.75 aralığında işlem görüyor.

Bugün yurt dışında Euro Bölgesi maliye bakanları toplantısı, TCELL'e ilişkin İngiltere Yüksek Mahkemesinin kararı ve yurt içinde ise saat 10.00'da açıklanacak TÜFE verisi takip edilecek.

Endeksin güne zayıf başlamasının ardından ekside kapanacağını tahmin ediyoruz.

Bugün Açıklanacak Veriler
10:00 TR TÜFE Şubat (B:0.38%)
10:00 TR UFE Şubat (B:0.47%)
10:00 İspanya İşsizlik Değişimi Şubat (B:77500)
11:30 AB Sentix Yatırımcı Güveni Mart (B:-5.2)
12:00 AB ÜFE Ocak (B:0.5%)
16:45 ABD ISM New York Şubat
Eurogroup Maliye Bakanları Toplantısı

Yukarı