İMKB Piyasa Beklentisi

27.02.2013

Piyasa Beklentisi
IMKB-100 endeksi geçtiğimiz Cuma günü yurt dısı piyasalarda yasanan ortalama %1.50-%2.0 oranındaki güçlü tepki yükselislerine sırtını dönmüs ve tam ters yönde hareket ederek %1.77 değer kaybetmisti. Haftanın ilk gününde de yurt dısı piyasaların altında performans gösteren endeks, dün ise yurt dısı piyasalarda yasanan sert değer kayıplarına omuz silkti ve tam tersine %1.1 oranında değer kazandı. Açılısta %1.0 düsen endeks, günün devamında %2.8 sıçrayarak en yüksek 77.955 seviyesini
gördü ve 77.514 puandan kapandı. Yükselisi sağlayan %2.3 değer kazanan bankacılık sektörü hisseleri oldu, sanayi sektörü hisseleri ise %0.04 geriledi.


Son bes haftadır düsen ve Mayıs ayından itibaren ilerleyen yükselen trendini geçtiğimiz hafta kıran endeksin, bu hafta içinde kırılan desteğine doğru bir tepki verme olasılığını yüksek görmekteydik.


Ancak olası tepki yükselisinin 78.000 seviyesinin üzerine doğru devam edip edemeyeceği kritik önem tasıyor. Özellikle 78.000'li seviyelerin üzerinde üst üste iki günlük bir kapanıs görmediğimiz sürece yasanan trend kırılmasının kalıcı olduğunu düsünmemiz gerekiyor.


Avrupa genelinde dün borsalar %1.9 değer kaybetti. Kayıpların çok daha sert yasandığı İspanya ve İtalya borsaları ise sırasıyla %2.5 ve %4.8 oranında düstü. ABD borsaları ise açıklanan güçlü konut verileri ve Bernanke'nin açıklamalarıyla %0.6 yükseldi. ABD'de açıklanan Case Schiller Konut Fiyat Endeksi ile Tüketici Güven Endeksi beklentilerin oldukça üzerinde artıs göstererek borsaları destekledi. SP500 ve Dow Jones Endeksleri haftanın ilk günü kırılan 1.500 ve 14.000 desteklerine doğru dün tepki yükselisi sergileyerek sırasıyla 1.499 ve 13.918 seviyelerini test etti. Bernanke Senato Bankacılık Komitesi'ne yaptığı yarıyıl sunumunda özetle Fed'in varlık alım programını savundu ve geçen hafta açıklanan tutanakların ardından olusan "çıkıs" stratejisine dair kuskuları gidermeye çalıstı. Fed'in varlık alımları programının faydalarının su anda maliyetinden daha fazla olduğunu söyleyen Bernanke, zamanı geldiğinde bilançoyu küçültmeyi sağlayabilecek politika araçlarına sahip olduğunu tekrar etti ve enflasyonun Fed'in %2'lik hedefi ile uyumlu olduğunu vurguladı.


Bugün Asya borsaları %1.27 düsen Japonya borsası dısında Bernanke'nin açıklamaları ve ABD'de açıklanan güçlü makroekonomik verilerin desteğinde bugün hafif yükseliyor. Ancak yatırımcıların İtalya'da seçim sonrası olusan siyasi kilitlenmeye dair tedirginlikleri devam ediyor. ABD vadelileri hafif ekside seyrediyor. Avrupa borsalarının ise %0.25-%0.30 arasında alıcılı açılması bekleniyor.


Gösterge tahvilin faizi dün 3 baz puan gevseyerek %5.70 seviyesinden kapanmasının ardından bugün tezgâhüstü piyasada %5.69-%5.72 aralığında islem görüyor.
Bugün İtalya'daki tahvil ihalesi sonuçlarının piyasalarda hareketlilik yaratacağını tahmin ediyoruz. Endeksin güne yatay baslamasının ardından dünkü kazanımlarını koruyup koruyamayacağını takip edeceğiz.

Yukarı