İMKB Piyasa Beklentisi

25.02.2013

Son dört hafta ekside kapanan endeks, geçtiğimiz hafta da %2.8 oranında düştü ve üst üste beşinci haftayı ekside tamamlamış oldu. Endeks hafta içinde 77.200 seviyesindeki desteğini 78.000'e taşıma gayreti gösterse de son iki günündeki %3.8 oranındaki değer kaybı nedeniyle bunda başarılı olamadı. Ayrıca son iki günündeki sert değer kaybı ile birlikte endeks Mayıs ayından itibaren ilerleyen yükselen trendini de kırdı. Endeksin kırılan desteğine doğru bu hafta içinde bir tepki verme olasılığı yüksek görünüyor. Öte yandan tepki yükselişinin 78.000 seviyelerine doğru ilerleyememesi halinde endeksin kalıcı bir kırılmanın içinde olduğunu düşünmek gerekiyor.
Haftanın son iki gününde dalgalı bir seyir izleyen yurt dışı borsalarda ise Perşembe günü yaşanan kayıpların Cuma günü büyük ölçüde telafi edildiğini gözlüyoruz. Açıklanan Fed tutanakları ve Avrupa PMI verilerinin beklentilerin altında kalması nedeniyle Perşembe günü düşen küresel piyasalar, Cuma günü Alman Ifo Endeksinin beklentilerin üzerinde gelmesinin desteğinde kayıplarını büyük ölçüde telafi etti. Avrupa borsaları haftayı %0.54 değer kazanarak tamamladı. ABD borsaları ise üst üste 7 hafta boyunca değer kazanmasının ardından geçtiğimiz hafta %0.34 geriledi. Bununla birlikte Dow Endeksi 14.000, SP500 Endeksi ise 1.500 seviyesinin üzerinde tutunmayı başardı. Gelişen ülke borsaları ise %0.87 düştü. Dolar Endeksi geçtiğimiz hafta hemen tüm para birimleri karşısında ortalama %1.24 oranında değer kazandı. Avrupa bankalarının LTRO geri ödemelerinin beklentilerin altında kalması nedeniyle EUR'nun sert değer kaybetmesi bunda etkili oldu. Bu nedenle Avrupa'da EUR bazındaki kazançlar USD bazında kayba döndü. USD bazında hesaplanan MSCI Endeksleri kapsamında Avrupa borsaları %1.0 değer kaybederken, Türkiye endeksi %4.3 düştü. Gösterge faiz %5.78 seviyesinden başladığı haftayı ihalelere gelen yüksek talep ve TCMB'nin PPK kararları sonrasında 11 baz puan düşüşle %5.67'den tamamlarken hafta içinde bir ara tarihi dibi olan %5.63'i tekrar gördü.

Bu hafta Bernanke'nin Salı günü ABD Kongre'sinde yapacağı iki günlük sunum piyasalar tarafından takip edilecek ve açıklanan son Fed tutanaklarından sonra parasal genişleme politikalarına ilişkin yeni bir ipucu aranacak. Yurt içinde ise bugün Rekabet Kurulu'nun 12 banka hakkında yürüttüğü soruşturmaya ilişkin banka yetkililerinin vereceği sözlü savunmalar gündemde olacak. Kararın ise 13 Mart tarihinde verilmesi bekleniyor.

Bugün Asya'da Çin borsaları, açıklanan PMI verilerinin beklentilerin bir miktar altında gelmesine rağmen, %0.50'ye yakın artıda seyrediyor. Nikkei Endeksi ise Japon Merkez Bankasının başına parasal genişleme politikası yanlısı Kurudo'nun geleceği haberleri ile %2.43 değer kazandı. ABD vadelileri ortalama %0.05 artıda seyrediyor. İngiltere'nin AAA olan notunun Moody's tarafından bir kademe düşürülmesine rağmen borsasının bugün %0.15 artıda açılması bekleniyor. Avrupa borsalarının ise ortalama %0.25 civarında yükselerek açılması bekleniyor. Gösterge tahvilin faizi bugün tezgâhüstü piyasada %5.65-%5.68 aralığında işlem görüyor.

Endeksin hafif yükselerek açılmasının ardından günü artıda tamamlamaya çalışacağını tahmin ediyoruz.

Bugün Açıklanacak Veriler
03:45 Çin HSBC PMI İmalat-Öncü
15:30 ABD Chicago FED Ulusal Endeksi
17:30 ABD Dallas FED İmalat
ABD FED Lockhart Konuşması
TR Rekabet Kurumu Banka Sözlü Savunmaları

Yukarı