İMKB Piyasa Beklentisi

22.02.2013

Yurt dısı piyasalardaki sert satıs dalgasına karsı öğleden önce oldukça güçlü bir direnç gösteren İMKB-100 Endeksi, öğleden sonra ise çözüldü ve %2.06 değer kaybederek 77.269 seviyesinden günü tamamladı. Banka hisselerindeki %2.84 oranındaki kayıp sanayi hisselerindeki %1.31'lik kayıptan bir önceki gün olduğu gibi yine daha fazla oldu. Bu nedenle endeksin 77.200 seviyesindeki desteğini 78.000 seviyesine doğru kaydırma çabası sonuçsuz kaldı.Ancak endeksin son iki hafta boyunca 77.200 desteğini defalarca (7 kez) test etmesine rağmen henüz altında bir kapanıs yapmadığını gözlüyoruz. Bu süre zarfında iki kez de 77.600 seviyelerine kadar gün içinde savrulan endeksin halen bu desteğinin altında bir kapanıs yapmaması nedeniyle taban olusumu sürecinin devam ettiğini düsünüyoruz. Ancak haftalık kapanısın bu desteğin altında olması durumunda Mayıs ayından itibaren yükselen trendi kırılacak olan endeksin önümüzdeki hafta satıs baskısı altında kalmaya devam edebileceğini tahmin ediyoruz.
Fed'in Ocak ayı toplantı tutanaklarında, Aralık ayında olduğu üzere bankanın varlık alım
programının durdurulması veya yavaslatılması yönünde görüslerin yer alması ve potansiyel maliyetlerine iliskin endiselerin dile getirilmesi dün küresel piyasalarda kâr satıslarını tetikledi.
Ayrıca Avrupa'da açıklanan öncü PMI verilerinin beklentilerin altında kalması ve ABD'de
Philedelphia Fed Endeksinin de oldukça zayıf gelmesi ekonomik büyüme endiselerini
beraberinde getirdi. ABD borsaları ortalama %0.66 oranında, Avrupa borsaları ise %1.75 oranında düstü. SP500 endeksi gün içinde 1.500 desteğinin altına kadar geriledi, ancak gün sonunda üzerinde kalmayı basardı. Oynaklık göstergesi VIX Endeksi ise son iki günde en düsük ve en yüksek seviyeleri arasında %34 oranında sıçramasının ardından dün seans sonuna doğru %6 gevsedi.

Dolar Endeksi son 5.5 ayın en yükseğine çıkarken, endeksin yükselisinde EUR'daki
kayıplar da etkili oldu. Avrupa bölgesindeki zayıf ekonomik verilerin yanı sıra hafta sonunda İtalya'da yapılacak olan seçimler EUR'nun zayıflamasında etkili oldu. Dün bir ara 1.3161 seviyesine kadar gerileyen EURUSD paritesi bugün 1.3212'den islem görüyor.
Bugün Asya borsalarında dünkü kayıpların ardından bir miktar toparlanma olduğu gözleniyor. ABD vadelileri ortalama %0.25 artıda seyrediyor. Avrupa borsalarının ise %0.50-%0.60 arasında yükselerek açılması bekleniyor. Gösterge tahvilin faizi dün 3 baz puan yükselerek %5.67 seviyesinden kapanmasının ardından bugün tezgâhüstü piyasada %5.65-%5.68 aralığında islem görüyor.Almanya'da bugün saat 11.00'de açıklanacak IFO is dünyası eğilim endeksinin küresel piyasalar üzerinde etkili olacağını tahmin ediyoruz.
Endeksin yükselerek açılmasını bekliyoruz.

Yukarı