İMKB Piyasa Beklentisi

18.02.2013

Piyasa Beklentisi

İMKB-100 Endeksi dalgalı bir haftanın ardından %0.77 oranında değer kaybetti. Ancak Mayıs-2012'den itibaren ilerleyen yükseliş trendinin geçtiği ve bir önceki haftanın en düşüğü olan 77.200 desteğinin üzerinde kapandı. Haftanın ilk iki gününde de söz konusu desteğinde tutunan endeks, 2.000 puanlık tepki vermişti. Ancak haftanın son iki gününde yeniden bu desteğine kadar gerilemişti. Özellikle Cuma günü ikinci seans açılışında endeksin 77.200 desteğinin kırılması yönünde gelen sert satış dalgası aynı sertlikte yanıt buldu. Ortada hiçbir haber ve veri akışı olmadığı halde II. seans açılışında 30dk. içinde 78.000'den 76.700'ye 1.300 puan birden çakılan endekste, 77.200 desteğinin kırıldığı algısının oluşması ile birlikte satışlar derinleşti. Ancak hemen ardından endeks bu kez 60dk. içinde 1.600 puan birden sıçradı. Yaşanan bu sert oynaklığın bir ayı tuzağı olup olmadığının bu hafta içinde netleşeceğini düşünüyoruz. Kısa-vadeli bir taban oluşumu sürecinde olduğunu vurguladığımız endeksin, bize göre bir ayı tuzağı oluşmuş olma ihtimali daha ağır basıyor. Ayrıca son 4 haftadır üst üste değer kaybeden endeksin, 2011 yılındaki düşüş trendinde bile beş hafta boyunca değer kaybetmediği göz önüne alındığında bu hafta artıda kapanma olasılığı daha güçlü görünüyor.

Geçtiğimiz hafta Avrupa borsaları, beklentilerin altında kalan 4Ç12 büyüme verileri nedeniyle - İngiltere dışında - ortalama %0.50'den fazla değer kaybetti. ABD borsaları ise karışık kapandı. SP500 Endeksi 7. haftayı da üst üste değer kazanarak tamamlarken, Dow Jones Endeksi ikinci hafta da hafif gerileyerek kapandı. Gelişmekte olan ülke borsaları ise kapalı olan Çin borsası dışında %0.50-%1.50 arasında değer kaybetti. Moskova'da düzenlenen G-20 Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Başkanları toplantısında yayınlanan bildiride ülkelerin rekabetçi devalüasyonlardan ve bu amaçla döviz kuru hedeflemesinden kaçınmaları gerektiği vurgulandı. Söz konusu açıklamalar G-20'nin Japonya'yı izlediği para politikaları konusunda doğrudan eleştirmekten kaçınması olarak görüldü. Fed Başkanı Bernanke de yüksek işsizlik nedeniyle ABD ekonomisinin potansiyel canlılığından uzak olduğunu söyledi.

Bugün Asya'da geçtiğimiz hafta kapalı olan Çin borsaları dışında pozitif bir görünüm mevcut. G-20 zirvesinden sonra yapılan açıklamalardan memnun olan Japonya'da Nikkei Endeksi %2.1 yukarıda kapanırken, Sensex Endeksi de%0.32 artıda seyrediyor. ABD vadelileri hafif artıda işlem görüyor. Avrupa borsalarının ise yatay açılması bekleniyor. Gösterge tahvilin faizi Cuma günü 1 baz puan yükselerek %5.78 seviyesinden kapanmasının ardından bugün tezgâhüstü piyasada %5.74-%5.80 aralığında işlem görüyor.

Endeksin yatay açılmasının ardından günü artıda tamamlamaya çalışacağını tahmin ediyoruz.

Yukarı