İMKB Piyasa Beklentisi

13.02.2013

İMKB-100 Endeksinin bir önceki gün Cilvegözü sınır kapısında meydana gelen patlama ile yarım kalan tepki yükselisi dün kaldığı yerden devam etti. Bir önceki gün geçtiğimiz haftanın en düsüğü olan ve destek olarak çalısmasını beklediğimiz 77.200 seviyesine kadar gerileyen endeks, bu noktadan itibaren tepki vermeye basladı. Gün içinde bir ara 78.886 seviyesine kadar %2.0'den fazla yükselis kaydeden endeks, gün sonunda %1.07 değer artısı ile 78.078 seviyesinden kapandı. Kredi derecelendirme kurulusu Fitch'in terörün finansmanın önlenmesi kanununa iliskin açıklamaları endeksin tepki yükselisini destekledi.
Fitch, TBMM'de kabul edilen Terörün Finansmanının Önlenmesi Kanunu ile Türkiye'nin
uluslararası piyasalara erisimini engelleyebilecek FATF üyeliğinin askıya alınması riskini
azalttığını belirtti.
ABD borsaları, yatırımcıların Baskan Barack Obama'nın Birliğin Durumu konusmasını
beklemeleriyle dün %0.14 oranında hafif yükselirken, Avrupa borsaları %0.73 değer
kazandı. Obama, dünkü konusmasında asgari ücretin artırılması ve yapılması gereken
altyapı harcamalarına dikkat çekerek bölünmüs durumdaki Kongre'den harekete geçmesini istedi. Obama %7.9 seviyesindeki issizliğin asağı çekilmesi için daha çok çaba sarf etme sözü de verdi.
Hafta sonunda Moskova'da yapılacak G-20 zirvesi öncesinde dün Yen'deki değer kaybınailiskin yapılan farklı açıklamalar kafaları karıstırdı. Dlk açıklama Japonya'daki 15 yıllıkdeflasyon sürecinin ardından Yen'in değer kaybetmeye baslamasının anlasılabilir olduğu yönündeyken, sonrasında bir yetkiliye dayandırılan açıklama ise Yen'deki değer kaybından G-7 ülkelerinin rahatsız olunduğu seklindeydi. Yapılan bu farklı açıklamalar nedeniyle hafta sonundaki G-20 zirvesine kadar Yen üzerinde baskının devam edeceği anlasılıyor.
Yatırımcılar bu zirveden ortak bir ses çıkmasını bekliyor. Bugün Asya'da G-7 yetkililerinden gelen çeliskili değerlendirmelere bağlı olarak Yen değer kazandı ve Nikkei Endeksi %1.0 düstü. Diğer Asya borsaları ise %0.50%1.0 arasında artıda
islem görüyor. ABD vadelileri hafif yukarıda seyrediyor. Avrupa borsalarının ise karısık
açılması bekleniyor. Gösterge tahvilin faizi dün 5 baz puan yükselerek %5.80
seviyesinden kapanmasının ardından bugün tezgâhüstü piyasada %5.78-%5.81 aralığında islem görüyor. Bugün içerde Cari Açık verisi ile BDDK'nın 2012 yılı değerlendirmesi takip edilecek.
Endeksin bugün hafif yükselerek açılmasını bekliyoruz.

Yukarı