İMKB Piyasa Beklentisi

08.02.2013

İMKB'de son iki gündür şiddetli bir şekilde yaşanan ayı-boğa savaşında dün ayı tarafı galip geldi ve gün içinde en yüksek 80.427 gören endeksin takip ettiğimiz 80.250-80.500 aralığında tutunma gayretini boşa çıkardı. Endeks son iki gündür ısrarla 80.000 seviyesinin üzerinde kalarak denge bulma arayışı alt bandın anlamlı ölçüde kırmasının ardından yönünü aşağı doğru netleştirdi. Özellikle Bankacılık Endeksinde önceki gün takip ettiğimiz 166.000 desteğinin altında ikinci gün kapanışı olması nedeniyle zayıflama sinyalleri gelmekteydi. Bu nedenle teknik açıdan artan aşağı yönlü risklerin oluştuğuna dikkat çekmiştik, dün bu durum yüksek işlem hacmi eşliğinde netlik kazandı. Özellikle ikinci seansta yoğunlaşan satışlar sonrasında endeks %2.38 değer kaybederken, bankacılık sektörü hisseleri %3.78, sanayi sektörü hisseleri ise %1.50 düştü. İşlem hacmi ise haftalık ortalamasının %15 üzerinde 3.451mn TL oldu.

Önceki gün 5 baz puan gerileyen gösterge tahvilin faizi dün bir ara 9 baz puan daha gerileyerek tarihi en düşük %5.63 seviyesini gördü ve %5.65'ten kapandı. Son dönemde TL'nin değer kazanma eğilimi içinde olması nedeniyle TCMB'nin faiz koridorunun alt bandında indirime gideceği beklentileri satın alınıyor. Bu nedenle gösterge tahvilin faizi gevşerken, TCMB'nin faiz koridorunda yapacağı değişik ile eşzamanlı olarak bankaların zorunlu karşılık oranlarını da artırabileceği ihtimali, bankacılık sektörü hisselerini olumsuz etkiliyor.

Avrupa ve ABD borsaları dün ECB Başkanı Mario Draghi'nin euro ve Avrupa'daki görünüm konusundaki açıklamalarının ardından değer kaybetti. Draghi'nin döviz kurunun büyüme ve fiyat istikrarı için önemli olduğunu söylemesinin ardından EURUSD paritesi %1.0'in üzerinde değer kaybetti ve borsalarda satışa neden oldu. Günün ilk yarısında %0.60 artıda olan Avrupa Stoxx600 Endeksi günü %0.30 ekside tamamlarken, ABD borsaları ortalama %0.2 geriledi. Yatırımcılar Draghi'nin bu sözlerini ECB'nin Euro'daki yükselişten rahatsız olduğu ve bunun ekonomiyi olumsuz etkileyeceğinden endişeli olduğu şeklinde değerlendirdiler.

Bugün Asya borsaları Çin'de açıklanan Ocak ayına ilişkin güçlü ticaret verilerinin ardından Nikkei dışında hafif yükseldi. Çin'de ihracat Ocak'ta %25 artarak Nisan 2011'den beri en yüksek seviyede gerçekleşti; ithalat da %28.8 artışla beklentilerin üzerinde arttı. ABD vadelileri %0.15 artıda seyrediyor. Avrupa borsalarının ise %0.25-%0.35 arasında alıcılı açılması bekleniyor. Gösterge tahvilin faizi bugün tezgâhüstü piyasada %5.64-%5.67 aralığında işlem görüyor.

Bugün yurt içinde saat 10.00 açıklanacak olan Sanayi Üretimi verisini bekliyoruz. Toplam sanayi üretiminin Aralık ayında bir önceki yılın aynı ayına göre medyan bazında değişim göstermemesi bekleniyor.

Endeksin hafif yükselerek açılmasının ardından günü artıda tamamlamaya çalışacağını tahmin ediyoruz.

Yukarı