İMKB Piyasa Beklentisi

06.02.2013

İMKB-100 Endeksi yurt dışı piyasalardaki yönün tersine olan hareketini sürdürüyor. Önceki gün global piyasalardaki zayıf görünüme rağmen tepki yükselişine devam eden endeks, dün Avrupa ve ABD borsalarındaki yükselişlere karşın %0.51 oranında değer kaybetti. Özellikle alımlar yurt dışı piyasalarda ikinci seansta güçlenirken, İMKB'de ise tam tersine satışlar hızlandı ve endeks artıdan eksiye geçti.

Kapanış seansında işlemlerin endeks ağırlığı yüksek hisselerde bir-iki basamak yukarıdan geçmesi endeksin takip ettiğimiz 80.250 seviyesinin üzerinde kalmasını sağladı. Bankacılık Endeksinin %1.66 değer kaybettiği günde Sanayi Endeksi ise %0.38 değer kazandı. İşlem hacmi haftalık 3.000mn TL olan ortalamasının altında 2.638mn TL olarak gerçekleşti. Özellikle Bankacılık Endeksinin dün 164.870 ile 166.000 desteğinin altında kalması nedeniyle yakından takip edilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bugün de bu seviyenin altında bir kapanış olması halinde teknik açıdan risklerin aşağı yönlü ağrılık kazanma ihtimali bulunuyor.

Yurt içinde Ocak ayı Reel Efektif Kur Endeksi 120.6 seviyesinde açıklandı. Bu seviyenin TCMB'nin TL'yi değerli olarak göreceğini ifade ettiği 120-125 bandının içinde olması nedeniyle dolar kuru hafif yükselirken gösterge tahvilin faizi de 6 baz puan geriledi.

Yurt dışında ise Avrupa borsaları hafta başında siyasi gelişmelerin etkisinde yaşadıkları sert satışları dün telafi etmeye çalıştı. Avrupa bileşik PMI verisinin son 10 ayın en yükseği olan 48.6 değerini alarak ekonomik toparlanma sinyali vermesi ve ECB'nin bilanço büyüklüğünün son 11 ayın en düşüğüne gerilemesi ortalama %0.66 oranında tepki alımlarının gelmesinde etkili oldu. Önceki gün %3.5-%4.5 aralığında değer kaybeden İspanya ve İtalya borsaları ise dün %1.0-%2.0 oranında değer kazandı. ABD'de ise bir önceki günkü değer kayıpları dün tümüyle geri alındı, gerek Avrupa'da potansiyel siyasi gerilimin yumuşaması gerekse beklenenden güçlü gelen şirket bilançoları yükselişi destekledi.

Japon Merkez Bankasının başına getirilecek yeni ismin etkili gevşeme önlemleri uygulayacağı beklentileri ile Yen bugün dolar ve euro karşısında son 33 ayın en düşük seviyesine gerilerken, Nikkei Endeksi de 13. yükseliş haftasında günü %3.77 yükselerek tamamladı. Asya borsaları Japonya'daki sert yükselişe rağmen sınırlı ölçüde yukarıda işlem görüyor. ABD vadelileri ortalama %0.15-%0.25 oranında artıda seyrediyor. Avrupa borsalarının ise güne yatay başlaması bekleniyor. Gösterge tahvilin faizi dün 5 baz puan düşerek %5.78 seviyesinden kapanmasının ardından bugün tezgâhüstü piyasada %5.77-%5.80 aralığında işlemle görüyor.

Endeksin güne hafif yükselerek başlamasının ardından 80.250-80.500 aralığının üzerinde kapanıp kapanamayacağını takip ediyoruz.

 

Yukarı