İMKB Piyasa Beklentisi

05.02.2013

İMKB'de bir önceki hafta Cuma günü başlayan kâr satışları geride bıraktığımız hafta boyunca hız kazanarak ilerlemişti; geçtiğimiz Cuma günü başlayan tepki yükselişi ise dün yurt dışı piyasalardaki zayıf görünüme rağmen devam etti. Köprü ve otoyol özelleştirme ihalelerinin iptal edilebileceği sinyali ile endeks ağırlığı yüksek KCHOL'ün fiyatı baskı altında kaldı; Ocak ayı enflasyon verisi beklentilerin üzerinde açıklandı; yurt dışı piyasalardaki değer kayıpları ise II. seansta hızlandı. Ancak tüm bu olumsuz gelişmelere rağmen endeks günü %0.62 değer kazanarak 80.722 seviyesinden tamamlamayı başardı. Endeksin takip ettiğimiz 80.250 desteği çalıştığı sürece teknik açıdan yükselme olasılığını düşme olasılığından daha güçlü görmeye devam ediyoruz. Yurt içinde Ocak ayı enflasyonu %1.65 ile %1.2 olan beklentilerin önemli ölçüde üzerinde açıklandı ve yıllık enflasyon da Eylül ayından bu yana ilk kez artış göstererek %7.31 seviyesine ulaştı. Bugün açıklanan İMKB yabancı işlemler verisine göre ise net alımlar Ocak ayında 183 milyon dolar seviyesinde gerçekleşti, Aralık ayında ise net alımlar 669 milyon dolar olmuştu.
Avrupa borsaları tarafında dün siyasi gelişmelerin etkisinde sert satıcılı bir gün yaşandı. Stoxx600 Endeksi %1.5 oranında düşerken, kayıplar İspanya'da ise %3.77, İtalya'da ise %4.5'e ulaştı. İspanyol 10-yıllıkları 24 baz puan yükselerek %5.44 seviyesine, İtalyan 10-yıllıkları ise 15 baz puan yükselerek %4.48 seviyesine geldi. İspanya Başbakanı Rajoy'un yolsuzluk skandalı nedeniyle istifa edeceği spekülasyonlarının yanı sıra İtalya'da yaklaşan seçimler öncesinde Berlusconi'nin anketlerde yükselişe geçtiği haberleri, Avrupa'da yeni bir siyasi belirsizlik yaşanacağı beklentisini güçlendirdi. EURUSD paritesi dün %1.0 yakın değer kaybetti. Bugün de %0.23 ekside 1.3485 seviyesinden işlem görüyor ve Cuma günü test ettiği 1.3711'e göre %1.65 aşağıda bulunuyor. Ancak paritedeki bu sert düşüşün geçici olduğu ve Perşembe günü ECB'nin faiz toplantısının ardından gelecek açıklamalar ile yönünü tekrar yukarı çevirebileceğine dönük yorumlar mevcut.
Euro bölgesi krizine ilişkin endişelerin yeniden gündeme gelmesiyle dün ABD borsaları da düştü. S&P500 endeksi %1.15 düşerek Kasım ayından bu yana en sert değer kaybını yaşarken, 1,495'den kapanarak "kritik" 1,500 seviyesinin altına geriledi. Bugün Asya borsalarında dün global borsalardaki satışların bir yansıması olarak zayıf bir görünüm mevcut. ABD vadelileri ortalama %0.10 artıda seyrediyor. Avrupa borsalarının ise dünkü sert değer kayıplarının ardından güne yatay başlaması bekleniyor. Gösterge tahvilin faizi dün 4 baz puan yükselerek %5.84 seviyesinden kapanmasının ardından bugün tezgâhüstü piyasada %5.81-%5.84 aralığında işlemle görüyor. Ocak ayında beklentilerin üzerinde gelen enflasyon verisinin ardından yükselen kur ve faizde bugün TCMB'nin açıklayacağı TÜFE Bazlı Reel Efektif Döviz Kuru endeksi izlenecek.

Endeksin güne hafif ekside açılmasının ardından günü 78.500-80.250 desteğinin üzerinde kapatıp kapatamayacağını takip ediyoruz.

Yukarı