İMKB Piyasa Beklentisi

01.02.2013

Dün günün genelinde 78.856-79.920 aralığında dalgalı hareket eden DMKB 100 endeksinde kapanısa yakın alıcıların bir nebze güçlendiği görülürken, 80.364 seviyesine yükselen endekste günün son yarım saatlinde gelen sert satıslar ile hızlı değer kaybı yasandı. Kapanısa doğru yasanan satıs baskısının etkisi ile gerileyen endeks günü %0.25 oranında değer kaybı ile 78.783 seviyesinden tamamladı. Dün yasanan düsüs ile 54.000-86.700 arasına çizdiğimiz fibonacci'nin %23.6 düzeltme
seviyesinin de altında kapanıs yapan endekste ayrıca 50 günlük üssel ortalama gibi orta vadeli ortalamanın da altında kapanıs yasanması endekste dikkat çeken unsurlar oldu.


Dün piyasaları etkileyen gelismeler ise su sekildeydi. Avrupa ve ABD'de veriler açısından yoğun bir gün geçirildi. Almanya perakende satıslarının beklenenden fazla düsüs göstermesi ekonominin toparlanmasının yavas olacağına isaret etti. Ancak issizlik oranı Ocak ayında beklentinin altında ve gerileme göstererek %6.8 olarak açıklandı. Bugün açıklanacak olan Almanya PMI verisi önemli olacak. ABD tarafında issizlik basvurularında geçici olarak karsılanan artıs beklentinin üzerinde oldu.


Öte yandan kisisel harcamalardaki artısın hız keserek devam ettiği görülürken buna neden bütçe tartısmalarının tüketiciler üzerinde negatif etkisi olarak yorumlanabilir. Kisisel gelirlerde ise hem beklentinin hem de önceki verinin oldukça üzerinde bir artıs görülmesi hane halkının refah seviyesinde daha iyi hissediyor olduğuna isaret etmektedir. Bugünkü ABD tarafında Markit ve ISM imalat verileri öncesinde dün Chicago PMI imalat verisi beklentinin ve önceki verinin üzerinde olması otomotiv sanayi için olumlu olarak görülebilir.


Bugün ise Çin'de 50,4 ile beklentilerin altında gelen imalat verisi moralleri bozsa da etkisi sınırlı kaldı, Asya borsalarında karısık seyir etkili oluyor. ABD'de ise gözler Tarım dısı istihdam verisinde olacaktır. Bu veri öncesi Dow Jones vadelilerinde zayıf yükselis görülüyor. Saat 15:30 gelecek bu veri sonrasında yurtdısı piyasalarda hareketlilik artabilir. Tarım dısı istihdamın 160.000 kisi artması beklenirken, issizlik oranların %7.8 olarak gerçeklesmesi bekleniyor. ABD parasal genisleme politikası üzerinde etkili olan issizlik rakamları yakında izlenecek. Bugün Asya borsalarında karısık seyir etkili
olurken, ABD vadelilerinde zayıf alıcılı bir seyir etkili oluyor. Avrupa borsalarının ise güne %0.25-%0.30 arasında alıcılı baslaması bekleniyor. Gösterge tahvilin faizi dün 1 baz puan yükselerek %5.85 seviyesinden kapanmasının ardından bugün tezgâhüstü piyasada %5.83-%5.85 aralığında islemle görüyor.


Endekse teknik olarak baktığımızda ise zayıf tepki alımları ile baslamasını beklediğimiz
endekste 79.000-79.100 bandı yakında izleyeceğiz. %23.6 Fibo düzeltmesi seviyesinin ve 50 günlük üssel ortalamanın geçtiği seviyeler olan bu bant aralığın üzerinde tutunulamaması durumunda endekste gevseme eğilimi etkisini sürdürecektir. 78.100 ve 77.700 seviyeleri ise günlük islemlerde destek konumunda olacaktır.

Yukarı