İMKB Piyasa Beklentisi

30.01.2013

İMKB-100 Endeksi son iki işlem gününde en yüksek ve en düşük seviyeler arasında %6.83 oranında değişim göstermesinin ardından dün de güne oldukça sığ işlem hacmi ile %1.4 düşerek başladı ve 80.000 seviyesini gördü. Ancak ilk yarım saat içinde hızla toparlanan endeks, günü bankacılık sektörü hisselerindeki yükselişin desteğinde %1.25 artıda tamamladı. Böylece gün içinde %2.7 oranında (2.000 puandan fazla) dalgalanan endeks, günün en yükseğine yakın 82.178 seviyesinden kapandı.

Özellikle Bankacılık Endeksinin 2010 yılı zirvesinin geçtiği 167.500-170.000 bölgesinde dün tutunması ve taban oluşumunun ilk sinyalini vermesi nedeniyle gün sonuna doğru alımların hızlandığını gözledik. Ancak endeksin 17 saat boyunca sürekli değer kaybetmesinin ardından gelen hızlı alımların içinde kısa pozisyon kapanışlarının da etkili olduğunu düşünüyoruz. Bu nedenle gelen alımları henüz tepki niteliğinde değerlendiriyoruz. Hatırlanacağı üzere endeks 14 saat boyunca her saat %0.7'den fazla olmayan ölçüde değer kaybetmesinin ardından 15. saatte gelen panik satışlar sonucu 83.000'den 81.600 seviyesine kadar %1.6 oranında sert değer kaybetmişti. Dolayısıyla 83.000 seviyesi geri alınmadan endeksin yükselişlerinin tepki niteliğinde kalma riski bulunuyor. Aynı zamanda endeksin 200-saatlik (ağırlıklı) HO'sının da 83.000 seviyesinden geçiyor oluşu bu seviyeyi yakın dönem için kritik kılıyor.

TCMB'nin dün açıklanan yılın ilk enflasyon raporunda 2013 sonu için enflasyon tahmininin orta noktası %5.3 seviyesinde korundu. Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, bu yıl için kredi büyümesinin ve döviz kurlarının istikrarlı seyrettiğini belirtirken, toplam talep artışının enflasyon üzerinde baskı oluşturmayacak düzeylerde tutulduğu bir çerçeveyi temel aldıklarını söyledi. Başçı soru-cevap bölümünde ise yılsonunda cari açığın GSYH'ya oranını % 5'e indirmenin mümkün göründüğünü söyledi. Ayrıca cari açığın daha az tartışılan bir konu olacağını ve odak noktanın enflasyon üzerinde olacağını belirtti.

ABD'de önceki gün olduğu gibi dün de açıklanan iki ekonomik veriden birinin beklentilerin üzerinde diğerinin ise altında kaldığı gözlendi. Yatırımcılar olumsuz gelen tüketici güven endeksi yerine olumlu gelen konut fiyatları endeksini fiyatlamayı tercih etti ve SP 500 endeksi %0.51 yükseldi. Avrupa borsaları da günü yükselişle tamamladı. Bugün Asya borsalarında dünkü iyimserliği yansıtan yükselişler olduğunu görüyoruz. Nikkei Endeksi %2.28 yukarıda kapanırken, Sensex yatay seyrediyor. ABD vadelileri hafif ekside işlem görüyor. Avrupa borsalarının ise güne hafif artıda başlaması bekleniyor. Gösterge tahvilin faizi dün 3 baz puan düşüşle %5.82'den kapanmasının ardından bugün tezgâhüstü piyasada %5.81-%5.84 aralığında işlemle görüyor.

Endeksin hafif alıcılı açılacağını tahmin ediyoruz.

Yukarı