İMKB Piyasa Beklentisi

28.01.2013

İMKB-100 endeksi geçtiğimiz hafta itibarıyla girdiği 10. üst üste yükseliş haftasını son gün gelen sert satışlar sonrasında %0.29 ekside tamamladı. Böylece tarihinde sadece iki kez üst üste 10 hafta boyunca yükseliş dönemi yaşamış olan endeks, bir üçüncüsünü kaydedemedi. Endeks aynı zamanda Cuma gününe kadar son 10 işlem günü boyunca da hiç ekside kapanmamıştı. Ancak Cuma günü özellikle bankacılık sektörü hisselerindeki sert kayıplar, endeksin haftanın ilk dört günündeki yükselişini tümüyle silmesine neden oldu.

Cuma günü İMKB-100 Endeksi %3.36 düşen Bankacılık Endeksi öncülüğünde %1.95 değer kaybederken, Sanayi Endeksi sadece %0.45 geriledi. Hafta bazında ise Sanayi Endeksi %1.06 yükseldi, Bankacılık Endeksi ise %1.27 düştü. Uluslararası bir yatırım bankasının Türk bankacılık sektörü hisselerine ilişkin tavsiyesini Cuma günü "nötr"e düşürmesi sonrasında endekste ağırlığı yüksek GARAN ve AKBNK hisseleri %3.8 düştü. MV Holding tarafından 26 mn lot TCELL hissesinin borsada satışa konu olabilmesi için Merkezi Kayıt Kuruluşu'na başvurması ise TCELL hisselerinin %2.0 değer kaybetmesine neden oldu. Haftanın son gününde beklentilerin altında kalan kapasite kullanım oranı ve düşük reel sektör güven endeksi de ayrıca etkili oldu.

Öte yandan yurt dışı piyasalarda haftanın son günü oldukça olumlu bir görünüm mevcuttu. ECB tarafından daha önce uzun vadeli refinansman operasyonları (LTRO) çerçevesinde Avrupa bankalarına sağladığı kaynağın bir kısmının geri ödeneceğini bildirildi. Söz konusu kaynağın beklentilerin üzerinde bir kısmının zamanından önce geri ödenecek olması Avrupa finansal sistemine olan güveni artırdı ve global borsalara olumlu yansıdı. Cuma günü DAX Endeksi %1.4, SP500 Endeksi ise %0.54 yükselirken, EURUSD paritesi de %0.6 sıçradı.

Hafta bazında ise Avrupa borsaları %1.56, ABD borsaları ise %1.2 yükseldi. EURUSD paritesi ise %1.0'den fazla değer kazandı; Altın %1.5 düştü, Petrol %1.5 çıktı.

Asya piyasaları bugün Çin borsaları dışında teknoloji hisselerindeki kayıpların etkisiyle zayıf bir seyir izliyor. Nikkei %0.94 ekside kapanırken, Hindistan borsası %0.12 ekside işlem görüyor. Avrupa borsalarının güne ortalama %0.25 civarında yükselerek başlaması bekleniyor. ABD vadelileri %0.12 artıda işlem görüyor. Gösterge tahvilin faizi Cuma günü 4 baz puan yükselerek %5.88 seviyesinden kapanmasının ardından bugün tezgâhüstü piyasada %5.87-%5.90 bandında işlem görüyor.

Bugün hafif alıcılı başlamasını beklediğimiz endeksin, 85.000 seviyesinin ne ölçüde direnç işlevi göreceğini takip ediyoruz.

 

Yukarı