İMKB Piyasa Beklentisi

25.01.2013

İMKB-100 Endeksi dün %0.11 oranında sınırlı bir yükseliş ile de olsa aralıksız olarak üst üste 10. işlem gününü de artıda tamamlamayı başardı. Bankacılık Endeksi üst üste 9 işlem günü boyunca yükselmesinin ardından dün %0.12 değer kaybederken, Sanayi Endeksi %0.84 değer kazandı. Piyasa değeri yüksek banka hisselerinden sadece AKBNK'ın yükseldiği günde Sanayi Endeksini ise her biri ortalama %4.0 ve üzerinde yükselen THYAO, SISE ve TOASO hisseleri taşıdı. Mart ayına kadar 100 dar gövdeli uçak siparişi vereceğini açıklayan THYAO verdiği güçlü büyüme sinyali ile %4.6 yükselirken, SISE hisseleri ise Paşabahçe'nin 2013'te halka arz edileceği haberiyle %4.2 değer kazandı. Son bir aydır altta performans gösteren TOASO hisseleri de dün %3.98 oranında yükselerek geri kalmışlığını telafi etmeye çalıştı.

Endeks matematik olarak bugün %1.7'den daha fazla değer kaybetmez ise üst üste 10. haftasını da yükselişle tamamlamış olacak. Böylece tarihinde sadece 2 adet olan 10 hafta boyunca yükseldiği dönem sayısı da bu hafta ile birlikte üçe çıkmış olacak. Ancak aynı zamanda son 10 işlem günü boyunca da soluksuz yükselen endeksin, hem 10 hafta boyunca yükseldiği hem de bu süre zarfında 10 işlem günü boyunca değer kaybetmediği dönem sayısı hiç olmamış. Dolayısıyla bu açıdan bakıldığında endeksin tarihinde dün bir ilkin yaşandığını söyleyebiliriz. Eğer endeks bugün de yükselirse yeni bir tarihi ilke daha tanıklık edeceğiz.

Bilindiği üzere kredi derecelendirme kuruluşu Moody's 28 Ocak'ta Türkiye hakkında bir telekonferans düzenleyecek. Moody's Türkiye'nin kredi notunu yatırım yapılabilir seviyenin bir kademe altı olan Ba1'de, görünümü ise pozitifte tutuyor. Hatırlanacağı üzere Fitch 8 Kasım'daki toplantısından üç gün önce Türkiye'nin kredi notunu yatırım yapılabilir seviyeye artırmıştı. Eğer aynı benzerliği kurarsak Moody's'in bugün ya da hafta sonunda Türkiye'nin kredi notunu yatırım yapılabilir seviyeye yükseltmesi gerekiyor. Aksi bir durum bu algı ile hareket eden yatırımcılarda hayal kırıklığı yaratabilir.

ABD'li teknoloji şirketi Apple'ın 4Ç12 sonuçlarının beklentilerin altında kalmasının ardından dün %12.4 oranında değer kaybetmesi, Nasdaq endeksinin %0.75 düşmesine neden olurken, SP500 Endeksindeki yükselişi de sınırladı. Gün içinde 1.502 puanı gören ve beş yıl aradan sonra ilk kez bu sınırı aşan SP500 Endeksi günü "0" değişim ile 1.494 puandan tamamladı. Dow Endeksi ise ABD haftalık işsizlik maaşı başvurularındaki düşüşün ve PMI verisindeki yükselişin desteğinde %0.33 değer kazandı. Bugün Asya borsalarında Yen'deki sert değer kaybı nedeniyle Nikkei %2.88, Sensex ise %0.48 yukarıda seyrediyor. Samsung şirketinden gelen temkinli bir harcama planı nedeniyle Kospi %0.9 ve Çin borsaları %0.35 ekside işlem görüyor. ABD vadelileri hafif ekside seyrediyor, Avrupa borsalarının ise güne ortalama %0.25 oranında satıcılı açılması bekleniyor. Gösterge tahvilin faizi dün %5.84 seviyesinde yatay kapanmasının ardından bugün tezgâhüstü piyasada işlemler %5.82-%5.85 seviyesinden geçiyor.

Endeksin hafif satıcılı açılacağını tahmin ediyoruz.

Yukarı