İMKB Piyasa Beklentisi

24.01.2013

İMKB-100 Endeksi, üst üste 10. yükselişini yaşadığı haftanın ilk iki gününde olduğu gibi dün de yükseliş kaydetti. Günü %0.81 değer kazanarak 86.340 puandan tamamlayan endeks aynı zamanda 9. işlem gününü de soluksuz yükselerek tamamlamış oldu.
Baktığımızda endeksi dün yukarıya taşıyan ilk sıralardaki hisselerin fiyat değişimlerine daha fazla tepki veren betası yüksek hisseler olduğunu görüyoruz. Diğer yandan endeksi aşağıya çekenlerin ise tam tersine fiyat değişimlerine daha az hassas olan betası düşük olanlar olduğu dikkat çekiyor. Örneğin dün endekse en fazla puan katkısı sağlayan ilk beş hisse (ISCTR, SAHOL, AKBNK, YKBNK, TCELL) arasında TCELL dışında kalan dördünün Beta ortalaması 1.36 seviyesindedir. Öte taraftan dün değer kaybederek endeksi aşağıya çeken ilk beş hisse (BIMAS, CCOLA, KCHOL, AEFES, TUPRS) arasında KCHOL dışında kalan dördünün Betasının ortalaması ise 0.62 seviyesindedir. Özetle halen portföylerde daha riskli kabul edilen (betası yüksek) hisselere yer verilmeye çalışılırken, görece muhafazakâr (betası düşük) hisselerden ise uzak duruluyor. Portföy yapılandırılmasının ve değişimlerinin 85.000-86.000 endeks seviyelerinde halen bu yönde yapılıyor olması, mevcut risk iştahının oldukça yüksek olduğuna işaret ediyor.
Hatırlanacağı üzere önceki gün Moody's'in 28 Ocak tarihinde Türkiye konulu bir tele-konferans toplantısı düzenlenecek haberinin Türkiye'nin kredi notu artacak şeklinde algılanması neticesinde endeks en yüksek 86.497 seviyesini görmüştü. Sonrasında gelen açıklamaların ardından kazançlarının tümünü geri veren endeks, dün itibarıyla gün içi en yüksek 86.497 seviyesini tam olarak yeniden test etti. VOB tarafında görülen gün içi en yüksek ise önceki gün görülen 108.950 seviyesinin altında 108.775 seviyesinde kaldı.
Bugün Çin'de açıklanan HSBC öncü imalat PMI verisinin 51.9 ile iki yılın en yüksek seviyesine ulaşmasına rağmen Asya borsalarında %1.28 yükselerek kapanan Nikkei dışında zayıf bir seyir olduğu gözleniyor. ABD'de piyasalar kapandıktan sonra 4Ç12 bilançosunu açıklayan Apple'ın beklentilerin altında kalan sonuçları nedeniyle vadeli Nasdaq Endeksi %1.5 ekside seyrediyor. Dünyanın en büyük teknoloji şirketi olan Apple'ın hisseleri kapanış sonrası işlemlerde %8 değer kaybetti. ABD'de Temsilciler Meclisi'nde ülkenin borçlanma yetkisinde sürenin Mayıs ortasına kadar uzatılmasına ilişkin planın kabul edilmesi ise dün ABD borsalarının değer kazanmasını sağladı. Avrupa borsalarının ise güne küçük çaplı düşüşlerle başlaması bekleniyor. Gösterge tahvilin faizi dün 6 baz puan gerileyerek %5.84 seviyesinden kapanmasının ardından bugün tezgâhüstü piyasada işlemler %5.83-%5.86 seviyesinden geçiyor.

Endeksin yatay açılacağını tahmin ediyoruz.

Yukarı