İMKB Piyasa Beklentisi

23.01.2013

İMKB-100 Endeksi, oldukça dalgalı bir günün ardından 10. yükseliş haftasının ikinci gününü de %0.43 oranında değer kazanarak tamamlamayı başardı. Endeks güne kâr satışlarıyla %0.88 düşerek başladı ancak öğlen arasında Moody's tarafından Türkiye hakkında gelecek hafta bir telekonferans düzenleneceği haberi ikinci seansta yüksek volatilite yarattı. Hatırlanacağı üzere Moody's Türkiye'nin kredi notunu yatırım yapılabilir seviyenin bir kademe altı olan Ba1'de, görünümü ise pozitifte tutuyor.

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, 8 Kasım 2012'de İstanbul'da yaptığı toplantıdan üç gün önce Türkiye'nin kredi notunu yatırım yapılabilir seviyeye artırmıştı. Bu nedenle dünkü Moody's'in telekonferans haberi de bu yönde algılandı ve endeks ikinci seansa %1.9 yükselerek başladı. Ancak ikinci seansın ortasında Moody's'in 'Türkiye'de kredi notunda bir değişiklik yok' açıklamasıyla kazançların tümünü geri veren endeks yeniden %0.45 eksiye geçti. Böylece endeksin ikinci seans açılışından sonraki ilk 1 saat 45dk. içindeki değişimi önce 1.400 puan yukarıya, sonra tekrar 1.400 puan aşağıya olmak üzere toplam 2.800 puan oldu. Seansın son 45dk.'sı içinde yeniden 700 puan yükselen endeksin, günün sadece ikinci yarısındaki bu iniş-çıkışlarının toplamı 3.500 puan yani %4.0'ten fazla oldu. İMKB'de yaşanan bu aşırı yüksek volatilite, bir önceki gün ABD piyasalarının kapalı olması nedeniyle 2.700mn TL seviyesine gerileyen işlem hacmini de dün 4.000mn TL'nin üzerine taşıdı. Dünkü işlem hacmi hem tarihi en yüksek 4. işlem hacmi rekoru oldu hem de Mart-2011 sonrasındaki en yüksek seviyeye çıktı. Saatlik volatilite göstergesi ise Eyül-2011 yılından sonraki en yüksek seviyeye çıktı.

TCMB'nin dünkü PPK toplantısında politika faiz koridorunun alt ve üst sınırlarında 25 baz puanlık indirimlere gidildi, zorunlu karşılık (ZK) oranları ise TL ve döviz cinsi mevduatlar için kısa vadelerde yükseltildi. Faiz koridorundaki indirimler her ne kadar piyasa katılımcılarının azınlıkta kalan bir kısmı tarafından bekleniyor olsa da TL cinsi ZK'ların artırılması sürpriz oldu. Bu sürpriz kararı mevcut kredi büyümesinin TCMB'nin öngördüğünden hızlı olduğu şeklinde okuyoruz.

Yurt dışında ise ECB üyesi ve Almanya Merkez Bankası Başkanı Weidmann'ın istifa edeceği söylentisi, başta DAX Endeksi olmak üzere tüm Avrupa borsalarında ve ABD vadelilerinde dalgalanma yarattı. DAX Endeksi bu söylenti ile önce %1.5 düştü, sonra söylentinin yalanlanması ile düştüğü yerden %1.3 yükseldi. Açıklanan son 2.5 yılın en güçlü tüketici güven endeksi verisine rağmen tekrar %0.7 düşen DAX, toplam %3.5 oranında dalgalanmasının ardından günü %0.68 ekside kapattı. ABD borsaları ise zayıf gelen ikinci el konut verilerine karşın açıklanan güçlü şirket bilançolarının desteğinde günü %0.4 civarında artıda kapattı. Japon yeni merkez bankasının (BOJ) varlık alımları için ucu açık bir taahhütte bulunmasının ardından dün Dolar karşısında önce değer kaybeden Yen, ek alımların gelecek yıl devreye girecek olması nedeniyle yeniden güç kazandı. Yen'deki değer kazanımının bugün başta %2.1 düşen Nikkei Endeksi olmak üzere Asya borsalarını olumsuz etkilediğini görüyoruz. ABD vadelileri %0.10 ekside seyrediyor. Avrupa borsalarının ise güne %0.25-%0.30 artıda başlaması bekleniyor. Gösterge tahvilin faizi dün 3 baz puan gerileyerek %5.90 seviyesinden kapanmasının ardından bugün tezgâhüstü piyasada %5.88-%5.91 seviyesinden geçiyor.

Endeksin bugün hafif yükselerek açılmasının ardından 85.800 direncinin üzerinde kapanıp kapanamayacağını izliyoruz.

Yukarı