İMKB Piyasa Beklentisi

16.01.2013

İMKB-100 Endeksi dün de %0.51 oranında yükseldi ve önceki gün altında kapandığı 82.000 seviyesinin üzerinde 82.406 puandan kapandı. Sırasıyla %2.7 ve %5.12 yükselen HALKB ve TTKOM hisseleri endeksin değer kazanmasında etkili oldu. Söz konusu iki hissedeki değer artışı, endeksin kazandığı toplam 416 puanın %62'sini oluşturdu. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in Türk Telekom'da hisse satışı yöntemini henüz belirlemedikleri yönündeki açıklaması, blok satış beklentisini güçlendirerek ikincil halka arz baskını hafifletti. Endekse geçtiğimiz hafta %4.4 yükselerek ciddi ölçüde destek sağlayan holding sektörü hisseleri ise dün %0.67 değer kaybetti. Endeks ağırlığı en yüksek GARAN hissesi ise takip ettiğimiz 9.44-9.46 güçlü direncini gün boyunca korudu. Kapanış seansından önce 9.46 satışta günü tamamlayan hissede kapanış seansında ise 1.5mn lot 9.48 seviyesinden işlem geçti.

ABD'de perakende satışlar Aralık'ta %0.5 ile beklentilerin üzerinde artış kaydederken, eş zamanlı açıklanan New York Fed imalat endeksi ise "eksi" 7.78 ile "sıfır" olan beklentilerin altında kaldı. Böylece ABD imalat sanayisi, üst üste altıncı ayda da daralma işareti gösterdi. Verilerin ardından dolar değer kazandı; EURUSD paritesi %0.35 düşerek 1.3350 desteğinin altına kadar geriledi. Günün devamında ise Eurogroup Başkanı Jean-Claude Juncker'in EUR kurunun tehlikeli şekilde yüksek olduğunu söylemesinin ardından EURUSD paritesindeki kayıplar hızlandı ve şu saatlerde 1.3300 seviyesinin de altına 1.3288'e kadar geriledi.

Avrupa ve ABD borsaları yatay kapanırken, piyasa değeri itibarıyla dünyanın en büyük şirketi Apple'ın hisseleri ise %3.5 değer kaybederek "kritik" 500$ desteğinin altında 488$ seviyesinden kapandı. Beklentilerin üzerinde gelen perakende satışlar verisinin ardından perakende şirketleri yükseldi. ABD'de borç tavanının yükseltilmesi konusundaki tartışmalar yatırımcıları tedirgin etmeye devam ederken, şirket bilançolarına ilişkin zayıf beklentiler de güçlü alımlar yapılmasının önüne geçti.

Asya borsalarında dün Yen'deki değer kazanımına tepki vermeyen Nikkei Endeksi bugün %2.56 düşerek sert tepki verirken, diğer endeksleri de ortalama %0.5 aşağıya çekti. ABD vadelileri %0.10 ekside seyrediyor. Avrupa borsalarının ise hafif çaplı yükselişler ile açılması bekleniyor. Gösterge tahvilin faizi dün yatay kalarak %6.02 seviyesinden kapanmasının ardından bugün de tezgâhüstü piyasada aynı seviyeden işlem görüyor.

Endeksin yatay açılmasının ardından sıkışık aşağı yönlü bir seyir izleyeceğini tahmin ediyoruz.

Yukarı