İMKB Piyasa Beklentisi

15.01.2013

İMKB-100 Endeksi dün %1.18 değer kazandı ve 81.990 puandan kapandı. Bankacılık Endeksi %1.74, Sanayi Endeksi %0.88 yükseldi. Geçtiğimiz haftayı 81.000 seviyesinin hemen üzerinde tamamlayan endeks, peş peşe kaydettiği 8. yükseliş haftasının ardından yeni haftaya da yükselerek başlamış oldu. Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch'in orta ölçekli Türk bankalarının bu yıl daha yoğun şekilde satın alma anlaşmalarının odağında yer alabileceğini açıklamasının ardından alımlar güç kazandı. Geçtiğimiz hafta endeks ağırlığı en yüksek GARAN hissesinin 9.44-9.46 desteğini kırarak %1.7 düşmesinin ardından, dün %1.3 yükselerek yeniden söz konusu eski desteğine doğru tepki verdiği gözlendi. Ağrılığı en yüksek AKBNK hissesi de geçtiğimiz hafta yatay kalmasının ardından dün %1.8 yükselerek endeksi destekledi.

Avrupa ve ABD borsalarının ortalama %0.10 civarında gerilediği günde, çevre Avrupa ülkeleri olan İtalya ve İspanya'da ise kayıplar daha yüksek olurken 10-yıllık tahvil faiz oranları da yükseldi. DAX Endeksi dün 7.780 yatay direncinde kâr satışları ile karşılaştı. ABD borsaları ise Apple şirketinin IPhone 5 için beklenen sayının oldukça altında üretim siparişi vermesi nedeniyle baskı altında kaldı.

Michigan Üniversitesi'ndeki konuşması merakla beklenen Bernanke, ABD'nin potansiyel borç temerrütünden kaçınılabilmesi için borçlanma limitinin yükseltilmesi gerektiği uyarısında bulundu. Bernanke ülke ekonomisinin hâlâ açıklar konusundaki siyasi çekişmeler nedeniyle risk altında bulunduğunu belirtti. ABD'deki ekonomik büyüme görünümü konusunda ihtiyatlı bir iyimserlik içinde olduğu gözlenen Bernanke, Fed'in tahvil alımlarının ne kadar süreceği konusunda ise net bir ipucu vermedi. ABD Başkanı Barack Obama da gelecek ay borç tavanının yükseltilememesi halinde bunun kaosa neden olabileceği konusunda Kongre'yi uyardı. Hazine Bakanı Geithner ise borç limitine Şubat ortası veya Mart başında ulaşılacağını belirtti.

Japonya'daki yeni hükümetin Yen'in değerini azaltacak politikalar başlatacağı beklentisiyle birkaç haftadır hızla değer kaybeden Yen, bugün %0.85 oranında değer kazandı. Ancak dün tatil nedeniyle kapalı olan Nikkei Endeksinin bugün Yen'deki değer kazanımına negatif tepki vermeyerek %0.72 yükseldiğini görüyoruz. Asya borsalarında, Apple'ın ürün siparişi verdiği şirketlerde görülen değer kayıplarının etkisiyle Güney Kore borsası %1.2 ekside, Sensex Endeksi ise yatay işlem görüyor. ABD vadelileri %0.15-%0.20 değer kaybı ile seyrediyor. Avrupa borsalarının ise yatay açılması bekleniyor. Gösterge tahvilin faizi dün 2 baz puan kazanarak %6.02 seviyesinden kapanmasının ardından bugün tezgâhüstü piyasada aynı seviyeden işlem görüyor.

Endeksin yatay açılmasının ardından sıkışık aşağı yönlü bir seyir izleyeceğini tahmin ediyoruz.

Yukarı