İMKB Piyasa Beklentisi

11.01.2013

İMKB-100 Endeksi dün %0.38 değer kaybetti ve 80.837 puandan kapandı. Endeks bir önceki gün 3.000mn TL'yi aşan bir işlem hacmi ile hemen üzerinde kapandığı 81.000 direncinin, bu kez yine 3.000mn TL'yi aşan bir işlem hacmi ile altında kaldı. Bankacılık Endeksi %1.0 düşerken, Sanayi Endeksi yatay kaldı. DOHOL ve DYHOL hisselerindeki sert yükselişler ise Holding Endeksinin hafif yükselmesini sağladı.

Hatırlanacağı üzere bir önceki gün alımların oldukça sert ve güçlü olması nedeniyle hisse senetleri, ağırlıklı ortalamalarının oldukça üzerinde kapanmıştı; dün ise bazı hisselerde bu durumun tam tersi yaşandı. Örneğin endeks ağırlığı en yüksek GARAN, 9.45 TL olan ağırlıklı ortalamasının %1.1 altında 9.34 TL'den kapandı. VOB tarafında ise yakın vade endeks kontratı 101.600 olan ağırlıklı ortalama fiyatının, 300 puan altında 101.300'den kapandı; açık pozisyon sayısı önceki gün olduğu gibi azalmaya (5.192 adet) devam etti. Tahvil tarafında ise yabancı yatırımcıların aktif olduğu özellikle uzun vadeli tahvillerde son iki günlük rallinin ardından dün satışlar geldi. Yeni gösterge tahvilin faizi de dün 9 baz puan yükselerek %5.97'den kapandı.

ECB'nin dünkü toplantısında faizler %0.75 seviyesinde sabit tutulurken, 2013 yılında enflasyonun %2.0'nin altına düşmesinin ve ekonominin de kademeli olarak toparlanmasının beklendiği ifade edildi. ECB Başkanı Draghi, parasal genişleme politikalarına ilişkin bir çıkış planı değerlendirip değerlendirmediği sorusuna ise hayır yanıtını verdi ve çıkışı düşünebilmek için öncelikle toparlanma işaretlerini görmemiz gerekir dedi.

Avrupa borsaları dün yatay kalırken, ABD borsaları %0.74 değer kazandı. Bugün Asya borsalarında, Çin'de beklenenden yüksek gelen enflasyonun olumsuz etkisi ile Japonya'da açıklanan 10.5 trilyon Yen tutarındaki ekonomiyi canlandırma paketinin olumlu etkisinin yarattığı karışık bir görünüm mevcut. Yen'in değer kaybı ile Nikkei Endeksi son 22 ayın en yükseğine çıkarak 8. haftayı da artıda kapatırken, Japonya hariç MSCI Asya Pasifik borsalar endeksi ise %0.3 ekside seyrediyor. ABD vadelileri yatay işlem görüyor; Avrupa borsalarının ise ortalama %0.25 oranında artıda açılması bekleniyor. Yeni gösterge tahvilin faizi bugün tezgâhüstü piyasada %5.97-%6.00 aralığında işlem görüyor.

İspanya'nın dün başarılı geçen hazine ihalelerinin ardından bugün İtalya'nın tahvil ihalesini takip ediyoruz.

Endeksin güne hafif yükselerek başlamasının ardından yatay seyredeceğini tahmin ediyoruz.

Yukarı