İMKB Piyasa Beklentisi

08.01.2013

Geçtiğimiz haftayı yurt dışı piyasaların altında performans göstererek tamamlayan İMKB, dün %0.83 değer kazandı ve satış ağırlıklı hareket eden global piyasaların üzerinde performans gösterdi. Asya, Avrupa ve ABD borsalarının sırasıyla %0.3, %0.4 ve %0.3 değer kaybettiği günde, İMKB dünyada günün en çok kazandıran ikinci borsası oldu. Hazine'nin dün düzenlediği 2013 yılının ilk iki ihalesi öncesinde rekabetçi olmayan tekliflere (ROT) yoğun ilgi gelmesi ve devamında faizlerin beklentilerin altında gerçekleşmesi, İMKB'nin dün bankacılık hisseleri desteğinde yükselmesinde etkili oldu. İşlem hacmi 2.226mn TL ile aylık ortalamasının altında kalmasına rağmen, İMKB'de yeni bir kapanış rekoru daha kırıldı.

Geçtiğimiz hafta 21 baz puan yükselen gösterge tahvilin faizi Hazine'nin başarılı geçen ihaleleri sonrasında dün 11 baz puan birden gevşeyerek %6.27 seviyesine geriledi. Hazine'nin 4 yıl vadeli, altı ayda bir %4.5 kupon ödemeli sabit kuponlu tahvil ihracında faiz oranı, %6.86 olan beklentilerin altında %6.62 oldu. 10 yıl vadeli, altı ayda bir %1.0 reel kupon ödemeli TÜFE'ye endeksli tahvil ihracında ise faiz oranı %1.53 olan beklentilerin altında %1.36 seviyesinde gerçekleşti. Hazine her iki ihalede toplam 5 milyar TL'nin üzerinde borçlandı. Hazinenin bugün ise 16 Ekim 2014 vadeli eski gösterge tahvili yerine geçecek olan 07 Ocak 2015 vadeli yeni gösterge tahvilin ihracı bulunuyor ve bu ihalenin de dünkü ihaleler gibi başarılı geçeceği tahmin ediliyor.

Bankacılık Endeksi geçtiğimiz hafta, TL bazındaki tarihi zirvesi olan 169.900 direncinin %0.57 altında, 168.925 seviyesinde kâr satışları ile karşılaşmıştı. Dün %0.84 yükselen Bankacılık Endeksi halen önceki zirvesinin yaklaşık %1.5 uzağında bulunuyor. Sanayi Endeksi de önceki zirvesinin hemen altında seyretmesine karşın İMKB-100 Endeksinde Holding sektörü hisseleri öncülüğünde bir yükseliş yaşanıyor. Önceki hafta tarihi zirvesini yenileyen Holding Endeksi dün itibarıyla önceki zirvesinin %2.1 üzerine tırmanarak rekor tazeledi.

Bugün Asya borsalarında, yeni yıl ilk haftasındaki güçlü yükselişlerin ardından gelen kâr satışlarının devam ettiğini görüyoruz. Özellikle 4Ç2012 dönemi şirket bilançoları ile Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) bu hafta yapacağı toplantı öncesinde temkinli kalmayı tercih eden yatırımcılar nedeniyle Asya borsaları ortalama %0.5 civarında ekside seyrediyor. ABD vadelileri ortalama %0.20 ekside işlem görüyor. Avrupa borsalarının ise yatay açılması bekleniyor. Gösterge tahvilin faizi tezgâhüstü piyasada %6.23-%6.27 bandında işlem görüyor.

Bugün kapanıştan sonra bilançosunu açıklaması beklenen Alcoa ile ABD 2de 4Ç12 dönemi bilanço sezonu açılıyor. Genel olarak şirketlerin dördüncü çeyrek bilançolarının üçüncü çeyrekteki zayıf sonuçlardan sadece biraz daha iyi olması bekleniyor.

Endeksin güne yatay başlamasının ardından sıkışık ve hafif aşağı yönlü bir seyir izleyeceğini tahmin ediyoruz.

Yukarı