İMKB Piyasa Beklentisi

07.01.2013

İMKB-100 Endeksi dört günlük kısa haftayı, iki gün artıda, iki gün ekside toplam %1.25 değer artısıyla tamamladı. İMKB'nin, global piyasalarda ABD'de mali uçurum riskini öteleyen anlaşmanın sağlanmasına bağlı olarak yaşanan aşırı iyimserlik dalgasına sınırlı ölçüde katıldığı gözlendi. Avrupa ve ABD borsalarının sırasıyla %2.98 ve %4.59 oranında yükseldiği haftada İMKB, ortalama %2.0 değer kazanan gelişmekte olan ülke borsalarının da gerisinde kaldı.

Haftanın ilk günü 78.000 desteğinin de altına sarkarak ayı tuzağı oluşturan endeks, hafta ortasında ise 80.165 seviyesine kadar yükselerek tepki verdi ve tarihi zirvesini yeniledi. Bankacılık Endeksinin TL bazındaki tarihi zirvesi olan 169.900 direncinde kâr satışları ile karşılaşması, İMKB-100 Endeksinin de TL bazında 79.000-80.000 aralığına karşılık gelen USD bazındaki güçlü direncinden dönmesine neden oldu. Endeks ağırlığı en yüksek olan GARAN hissesi ise takip ettiğimiz kuvvetli 9.44 direncini aşarak 9.80 seviyesine kadar yükselmesinin ardından, Cuma günü yeniden 9.44 seviyesine kadar geriledi. Önceki direncini tekrar yeni desteği olarak test eden GARAN'ın, söz konusu 9.44 desteğini bu hafta boyunca da yakından takip ediyoruz.

Geçtiğimiz yılın son haftasından itibaren yükseliş trendini koruyan gösterge tahvilin faizi, yeni yılın ilk haftasında da satıcılı seyrini korudu. Aralık ayı enflasyon verisinin beklentilere tamamen paralel gelmesine rağmen gösterge tahvilin faizi 21 baz puan artarak %6.36 seviyesine yükseldi. Hazine'nin bu hafta yüklü ihale programının olması ve reel efektif döviz kuru endeksinin de bulunduğu seviyeler göz önüne alındığında Merkez Bankası'nın faiz koridorunun alt bandında indirime gitme olasılığının zayıflaması, gösterge faizin yükselişinde etkili oldu. Döviz sepeti ise 2.058-2.055 bandındaki yatay seyrini korudu.

ABD'de Perşembe günü açıklanan Fed toplantı tutanakları ile gerilen piyasalar, Cuma günü beklentilere paralel gelen tarım dışı istihdam verisi, güçlü ISM hizmetler verisi ve bazı bölgesel Fed başkanlarının açıklamaları ile rahatladı. Açıklanan tutanaklarda bazı üyelerin devam eden varlık alım programlarına ilişkin endişelerini dile getirmesi, global piyasalardaki iyimserliği sınırlamıştı. Dolar başlıca para birimleri karşısında neredeyse son dört haftanın zirvesine yükselirken, EURUSD paritesi de 1.33'ten 1.30'un altına kadar gerilemişti.

Bugün Asya borsalarında, son yedi haftalık peş peşe yükselişlerin ardından gelen kâr satışlarının etkili olduğu gözleniyor. Japonya borsası %0.83 değer kaybı ile kapanırken, diğer Asya borsaları da yatay/hafif aşağı yönlü işlem görüyor. Basel kurallarına ilişkin taslaklarda bankalar lehine bazı iyileştirmeler yapılması nedeniyle finans sektörü hisselerinde ise yükseliş olduğu göze çarpıyor. ABD vadelileri %0.10 ekside işlem görüyor. Avrupa borsalarının da yatay/hafif satıcılı açılması bekleniyor. Gösterge tahvilin faizi tezgâhüstü piyasada %6.34-%6.38 bandında işlem görüyor.


Endeksin güne yatay başlamasının ardından sıkışık ve hafif aşağı yönlü bir seyir izleyeceğini tahmin ediyoruz.

 

Yukarı