İMKB Piyasa Beklentisi

31.12.2012

Son üç haftadır, her hafta daha fazla sayıda günü ekside tamamlayan ve yorulma işaretleri veren İMKB-100 Endeksi, geçtiğimiz hafta ise beş işlem gününün tamamında hafif çaplı yükselişler kaydetti. Toplamda %2.47 değer kazanan endeks, 78.579 puandan kapandı ve 5. haftayı da üst üste yükselişle tamamlamayı başardı. Böylece TL ve USD bazlı "mum" grafiklerinde art arda son iki haftada oluşan "kayan yıldız - shooting star" formasyonları 74.750 seviyesinin altına inilmediği için teyit edilmedi ve geçersiz kaldı. Diğer yandan endeksin 78.000 direncini aşmasına rağmen işlem hacmi, yatırımcıların yükselişe arzu edilen ölçüde katılmaması nedeniyle oldukça düşük kaldı. Haftanın en düşük işlem hacmi, yurt dışı piyasaların yarım gün açık olduğu Pazartesi günü kaydedilirken, ikinci en düşük işlem hacmi ise endeksin 78.000 direncinin üzerinde peş peşe ikinci gün kapanışını yaptığı haftanın son günü kaydedildi. Dolayısıyla endeksin işlem hacminin gerek 78.000 direncinin üzerinde zayıflaması gerekse haftalık bazda %30 oranında gerilemesi nedeniyle halen dengenin boğalar lehine güçlü bir şekilde bozulduğunu söylemekte zorlanıyoruz.

Öte yandan yılbaşından itibaren açık ara dünyanın en çok kazandıran borsası olan İMKB'nin yılın son haftasında da bu performansını koruması ve geçtiğimiz hafta Şanghay borsasından sonra USD bazında en yüksek haftalık getiriyi sağlamış olması dikkat çekiyor. Yerel para birimi bazında %4.5 ile en yüksek haftalık getiriyi sağlayan Japon borsası ise Yen'in USD karşısında %2.0 değer kaybetmesi nedeniyle USD bazlı getiride Şanghay ve İMKB'nin gerisinde kaldı. Rus borsası ise sadece %1.0 yükselmesine karşın Ruble'nin USD karşısında %1.5 değerlenmesi nedeniyle USD bazında %2.5 kazandırarak Japon borsasını geçti. Türkiye ile aynı ligde değerlendirilen Rusya, Brezilya ve Güney Afrika gibi ülkelerin para birimleri, geçtiğimiz hafta USD'ye karşı ortalama %1.5 değer kazanırken, TL'nin değer artışı ise %0.4 ile sınırlı kaldı. Bir önceki hafta 28 baz puan birden artarak %5.74-%5.76 bandındaki iki haftalık seyrine son veren gösterge tahvilin faizi ise geçtiğimiz hafta 13 baz puan daha yükseldi ve %6.15 seviyesinden kapandı. Döviz sepeti ise 2.08 seviyesinin üzerindeki seyrini yatay kalarak korudu. Yurt dışı piyasalarda ABD bütçe görüşmelerindeki tıkanıklık nedeniyle Avrupa ve ABD borsaları geçtiğimiz haftayı %0.59 ve %1.92 oranında değer kaybederek tamamlarken, Asya borsaları parasal genişleme beklentileri desteğinde %2.3 değer kazandı. Avrupa ve ABD borsalarında 5 haftalık yükselişler sona ererken, Asya piyasaları 6. haftayı da değer kazanarak tamamladı. İtalya'daki tahvil ihalelerinde borçlanma maliyetleri yükseldi. 10-yıllık tahvil faiz oranları İtalya'da 3, İspanya'da ise 4 baz puan artarak sırasıyla %4.51 ve %5.30 seviyesinden kapandı.

ABD Kongre üyeleri mali uçuruma ilişkin bir çözüm için son dakika uzlaşması aramaya devam ediyorlar. Bu kapsamda bugün yeniden toplanan Senato'da sağlanacak olası bir anlaşmanın yürürlüğe girebilmesi için Temsilciler Meclisi'nden de geçmesi gerekiyor. ABD'de bütçe görüşmelerinin ardından en geç Şubat ayına kadar Hazine'nin borçlanma tavanının yükseltilmesine ilişkin Kongre onayı gerekiyor. Ayrıca Hükümete ek finansman imkânı sağlayan geçici kanunun yürürlük tarihi Mart ayında doluyor ve hükümet işlerinin toptan durmaması için Mart sonunda yeni bir Kongre onayı daha gerekiyor. Bugün Japonya ve Güney Kore borsalarının tatil nedeniyle kapalı olduğu Asya piyasalarında Çin borsası beklentilerin üzerinde gelen sanayi-PMI verisinin olumlu etkisiyle %1.4 yukarıda, Hong Kong ve Sensex Endeksleri ise hafif ekside işlem görüyor. ABD vadelileri Cuma günkü sert değer kayıplarının ardından bugün %0.20 artıda seyrederken, Almanya'nın kapalı olduğu Avrupa borsalarının ise güne %0.50 oranında satıcılı başlaması bekleniyor. Gösterge tahvilin faizi tezgâhüstü piyasada ise %6.13-%6.16 bandında işlem görüyor.

Bugün endeksin hafif satıcılı açılmasının ardından 78.000 desteğinde tutunup tutunamayacağını izliyoruz.

Yukarı