İMKB Piyasa Beklentisi

28.12.2012

İMKB-100 Endeksi dün %0.59 daha değer kazanarak yeni bir gün içi en yüksek ve kapanış rekoru daha kırdı. İşlem hacmi hafta başından itibaren ilk kez 2.000mn TL sınırını hafif aşmasına rağmen 2.500mn TL olan aylık ortalamasının altında kalmaya devam etti. Hafta başından itibaren aralıksız yükselerek %2.3 değer kazanan endeks, dün ilk kez 78.000 direncinin üzerinde kapanmayı başardı ve özellikle son 30dk. içinde gelen sert satışlara rağmen 78.000-78.200 aralığını destek bandı olarak korudu.

Diğer yandan küresel piyasalardaki tatillerin etkisiyle son dönemde hacimlerin düşük kalmasına rağmen, kur ve faiz tarafında ılımlı bir yükseliş eğilimi dün de devam etti. Gösterge tahvilin faizi 8 baz puan daha artarak %6.16 olurken, döviz sepeti ise gün içinde 2.087'ye kadar yükseldi, ancak 2.08 seviyesine geri dönerek kapandı.

Avrupa borsaları dün üç günlük aradan sonra yeniden tam gün işlemlere başladı ve günü %0.09 değişimle tamamladı. ABD borsaları ise bütçe görüşmelerinde yaşanan tıkanıklık nedeniyle dün bira %1.3 kadar eksiye geçmesine rağmen özellikle kapanışa bir saat kala %1.0'e yakın toparlandı ve günü %0.10 oranında sınırlı bir değer kaybı ile tamamladı. Son dört işlem gününde aralıksız gerileyen ve toplamda %1.8 oranında düşen ABD borsalarında, oynaklık ve korku göstergesi VIX Endeksindeki yükseliş ise dikkat çekiyor. Son beş haftadır aralıksız yükselen VIX Endeksinin bu hafta içinde 200-günlük HO'sını aşması ve dün yaşanan sert dalgalanma sonrasında ise bir ara 20.9 seviyesini görmesi teknik açıdan tedirgin edici duruyor.

Diğer yandan ABD'de Temsilciler Meclisi'nin mali uçuruma çözüm bulma çabaları kapsamında hafta sonunda çalışacağını açıklamasıyla küresel piyasalarda yeniden bir miktar iyimserlik oluştuğu göze çarpıyor. Pazar günü toplanacak olan Temsilciler Meclisi'nden yılsonundan önce bir karara vararak oylamayı yetiştirmesi bekleniyor.

Bugün Asya borsalarında Japonya'daki parasal gevşeme beklentilerinin devam etmesi ile Yen'in iki yıldan uzun bir sürenin en düşüğüne gerilediği ve Nikkei Endeksinin de %0.70 değer kazanarak son 21 ayın en yükseğine ulaştığı görülüyor. Diğer Asya borsaları da ortalama %0.50 değer artışı ile işlem görüyor. Avrupa borsalarının güne karışık başlaması bekleniyor. ABD vadelileri yatay seyrediyor. Gösterge tahvilin faizi tezgâhüstü piyasada %6.15-%6.17 bandında işlem görüyor.

Endeksin dün ilk kez 78.000 seviyesinin üzerinde kapanmasının ardından bugün üst üste ikinci gün kapanışını yapıp yapamayacağını izliyoruz.

Yukarı