İMKB Piyasa Beklentisi

26.12.2012

İMKB-100 Endeksinin düşük hacimli yükseliş eğilimi, dün önceki güne göre zayıflayarak da olsa sürdü. Günü %0.36 değer kazanarak tamamlayan endeksin işlem hacmi ise 1.484 TL ile aylık ortalamasının %40 kadar altında kalmaya devam etti.


Yurt dışında önce gelen borsaların hemen tamamının dün işlemlere kapalı olduğu günde yurt içindeki veri akışı ve TCMB Başkanı Erdem Başçı'nın 2013 yılı "Para ve Kur Politikası" başlıklı sunumu takip edildi. Başçı sunumunda özetle şunları söyledi:

• Finansal açıdan kriz öncesi dönemlere geldik, reel açıdan henüz gelemedik
• Kasım ayı verileri oldukça güçlü gelecek son çeyrekten itibaren büyüme hız kazanacak
• Yılsonunda kredi büyümesi yüzde 15'i geçecek gibi görünüyor, enflasyon yüzde 6.5'in altında bitireceğiz
• Enflasyon ile ilgili 2013'te yüzde 5'e oldukça yakın olmasına gayret edeceğiz
• 2013 için en az %4 büyüme olacağını tahmin ediyoruz
• Dış talep ne kadar artarsa iç talebin o kadar artmasına izin verirsek o daha dengeli bir büyüme olur
• 2013'te dalgalı döviz kuru uygulanmaya devam edecek, finansal riskleri sınırlamak amacı ile TCMB TL'nin aşırı değerlenmesine ya da değer kaybetmesine kayıtsız kalmayacaktır
• 2013'te TCMB'nin temel rezerv biriktirme aracı reeskont kredileri olacak
• Kaldıraca dayalı ilave ZK'larda 2013 son çeyrek bilançosu esas alınacak, oran %3.25-3.5 arasında ise 3 aylık dönem için 1 puan ilave ZK isteyeceğiz, 3-3.25 arası 1.5 puan, 3'ün altında ise 2 puan ilave ZK isteyeceğiz.


Açıklanan imalat sanayinde kapasite kullanım oranı (KKO) Aralık ayında, geçen yılın aynı ayına göre 1.9 puan azalarak %73.6 seviyesinde gerçekleşirken, mevsimsel etkilerden arındırılmış kapasite kullanım oranı ise 1.7 puan artarak %74.5 oldu. Mal gruplarına göre bakıldığında geçen yılın aynı ayına göre dayanıksız tüketim mallarında kapasite artışı görülürken; dayanıklı tüketim malları, yatırım malları, ara mallarında düşüş görüldü. Merkez Bankası reel kesim güven endeksi de Aralık ayında bir önceki aya göre 3.1 puan azalarak 97.9 seviyesinde gerçekleşti. Aralık 2011'den bu yana ilk kez 100 seviyesinin altına gerileyen endeks, ekonomik faaliyetlerde kötümser bekleyişlere işaret etti.
Bugün Japonya'da Başbakanlığı resmen ilân edilen Shinzo Abe'nin son dönemde Yen'in değerlendiği trendi değiştirerek ekonomiyi canlandırmaya çalışacağı, etkili parasal ve mali teşvik adımları atacağı beklentisiyle Yen son 20 ayın en düşük seviyesine gerilerken ihracatçı şirketlerin desteğinde Nikkei Endeksi %1.5 yükseldi. Şanghay ve G.Kore borsaları yatay, Hindistan borsası ise %0.85 yukarıda işlem görüyor. Asya'da sadece Hong Kong ve Avustralya piyasaları işlemlere kapalı iken Avrupa'da ise hemen tüm borsalar bugün de kapalı kalacak. Diğer yandan bugün işlemlere açılacak olan ABD borsalarında vadeli endeksler yatay seyrediyor. Gösterge tahvilin faizi dün 1 baz puan gerileyerek %6.05 seviyesinden kapanmasının ardından bugün tezgâhüstü piyasada %6.04-%6.07 bandında işlem görüyor.
Endeksin yatay açılmasının ardından dünkü kazanımlarını korumaya çalışan bir seyir izleyeceğini tahmin ediyoruz.

Yukarı