İMKB Piyasa Beklentisi

24.12.2012

İMKB-100 Endeksi geçtiğimiz hafta TL bazında %0.51 oranında değer kazandığı halde TL'nin USD karşısında %1.0 civarında değer kaybetmesi nedeniyle, USD bazında %0.47 düştü. Bir önceki hafta ise tersi olmuş, USD'nin hemen tüm para birimleri karşısında olduğu gibi TL karşısında da değer kaybetmesi nedeniyle endeks TL bazında %0.07 değişim gösterdiği halde USD bazında %0.67 yükselmişti. Ancak bir önceki haftadan farklı olarak, USD geçtiğimiz hafta önde gelen ülke para birimlerine karşı yatay kalırken, TL karşısında değer kazandı.

USD bazında bir önceki haftanın da altında kapanan endeksin, aslında son iki haftadır ara yükseliş denemelerine karşın hem TL hem de USD bazında yerinde saydığı görülüyor. Diğer yandan İMKB-100 Endeksi, her hafta giderek daha fazla sayıda günü ekside tamamlıyor. Örneğin üç hafta önce haftanın sadece tek bir günü ekside kapanan endeks, iki hafta önce iki işlem günü, geçtiğimiz hafta ise üç işlem günü düştü. Bununla birlikte TL bazında son beş haftadır değer kaybetmeyen endeks, USD bazında ise dört hafta sonra ilk kez geçtiğimiz hafta değer kaybetti.

Son iki haftadır en yüksek 77.800-78.000 seviyelerine kadar yükselen endeks, haftayı başladığı seviyelere çok yakın tamamlıyor. Hafta içinde gördüğü en yüksek seviyelere göre %1.9 düşerek ve açılış seviyelerine yakın kapanan endeksin, TL ve USD bazlı "mum" grafiklerinde peş peşe "kayan yıldız - shooting star" formasyonları oluşuyor. Piyasadaki ayılar ve boğalar arasındaki dengenin güçlü bir şekilde ayılar lehine bozulması için endeksin 74.750 desteğinin altında, boğalar lehine bozulması için ise 78.000 direncinin üzerinde anlamlı ölçüde bir kapanış yapması gerekiyor. Gösterge tahvilin faizi son iki haftadır %5.74-%5.76 bandında devam eden yatay seyrine geçtiğimiz hafta 28 baz puan birden sıçrayarak son verirken, teknik açıdan kritik %6.0 seviyesini de aştı. Son yedi işlem gününün altısında yükselen döviz sepeti ise 2.08 seviyesinin üzerinde kapandı.

ABD bütçe görüşmelerindeki ilerleme kaydedileceği umuduyla haftaya iyimser başlayan global borsalar, özellikle Cumhuriyetçi Boehner'in kendi partisinin bile desteğini alamayan B-planının suya düşmesi nedeniyle haftanın ikinci yarısını satış ağırlıklı geçirdi. Yine de ilk yarıdaki kazanımları sayesinde Avrupa ve ABD borsaları haftayı sırasıyla %0.48 ve %1.19 oranında yükselerek tamamladı.

Bugün Japonya borsasının tatil nedeniyle kapalı olduğu Asya piyasalarında ortalama %0.15-%0.50 arasında hafif çaplı yükselişler gözleniyor. Noel tatili nedeniyle bugün yarım gün, yarın ise tam gün işlemlere kapalı kalacak ABD borsalarında ise vadelileri %0.50 ekside seyrediyor. Avrupa borsalarının da yarım gün açık kalacağı bugün %0.15-%0.20 oranında hafif yükselerek açılması bekleniyor. Gösterge tahvilin faizi Cuma günü 1 baz puan yükselerek %6.02'den kapanmasının ardından bugün tezgâhüstü piyasada ise %6.01-%6.04 bandında işlem görüyor.

Endeksin hafif yükselerek açılmasının ardından sıkışık ve yatay bir seyir izleyeceğini tahmin ediyoruz.

Yukarı