İMKB Piyasa Beklentisi

21.12.2012

İMKB-100 Endeksi, sabah saatlerinde genel olarak zayıf olan global piyasalara nazaran daha olumlu bir seyir izleyerek önce yükselse de sonra tüm yükselişini geri verdi ve günü başladığı noktadan %0.01 değişim ile tamamladı. Önceki gün olduğu gibi dün de yine ikinci seansın ikinci yarısında satış baskısı etkili oldu. Yine bankacılık sektörü hisselerinin %0.85 düştüğü günde sanayi sektörü hisseleri %0.14 yükseldi.

Bankacılık endeksi son üç günde %2.3 değer kaybederken, sanayi endeksinin %0.34 değer kazandığını görüyoruz. Diğer yandan her iki endeksin de halen 10 gün önceki seviyelerinde işlem gördüğü dikkat çekiyor. Dolayısıyla son dönemdeki dalgalı seyirlerine rağmen her iki endeksin de belli bir yöne doğru trend kazanamamış olduğu görülüyor. Bu nedenle her iki endeksin de bugün ekside kapanması halinde aşağı yönlü eğilimlerinin güçleneceğini düşünüyoruz.

Ayrıca son üç günde endeksin ilerleyen fiyat seyri, literatürde güçlü bir trend dönüş sinyali özelliği taşıyan ve yakından takip ettiğimiz "ada-dönüş" (island-reversal) formasyonu olasılığının giderek güçlendiğine işaret ediyor. Endeksin sadece kısa vadeli grafiklerinde gözlenebildiği için bir miktar şüpheli görünen bu formasyonun ders kitabı niteliğinde gerçekleşmiş olması nedeniyle güvenilirlik düzeyini yüksek bulmaya devam ediyoruz. .

Global piyasalarda ise ABD'deki mali uçurum görüşmeleri üzerindeki olumlu veya olumsuz gelişmelere bağlı olarak dalgalı bir seyir izleniyor. ABD borsaları, Temsilciler Meclisi Başkanı John Boehner'in mali uçurumu engelleme amaçlı görüşmelerde çözüm için çalışmalarını sürdüreceğini söylemesiyle günü %0.54 oranında yükselişle tamamlarken, bugün vadelileri Cumhuriyetçilerin hazırladığı bir önerinin parti içinde yeterli desteği bulamaması nedeniyle %1.25-%1.50 ekside seyrediyor.

Önerinin destek bulamaması, görüşmeleri tıkayarak ABD ekonomisinin resesyona girmesine neden olabileceğine dair endişeleri artırdı. Bu nedenle Asya borsaları belirsizliğin derinleşmesiyle birlikte bugün zayıf seyir izliyor. Avrupa borsalarının ise %0.35-%0.50 civarında satıcılı açılması bekleniyor. Gösterge tahvilin faizi dün 7 baz puan yükselişle teknik açıdan kritik %6.00 seviyesinin üzerinde %6.01'den kapanmasının ardından bugün tezgâhüstü piyasada %5.99-%6.02 bandında işlem görüyor.

Endeksi zayıf açılmasının ardından 76.500 desteğinde tutunup tutunamayacağınız izliyoruz.

Yukarı