İMKB Piyasa Beklentisi

19.12.2012

İMKB-100 Endeksi, önceki gün %1.54 yükselerek kapanmasının ardından dün %0.22 oranında sınırlı ölçüde geriledi. Ancak ilk seansı 78.000 seviyesinin hemen üzerinde tamamlayan endeks, ikinci seansta ise %0.97 oranında değer kaybetti. TCMB'nin politika faizini 25 baz puan düşürerek %5.50'ye çekmesine rağmen, faiz koridorunu ise değiştirmemesi ve döviz yükümlülükler için tutulan zorunlu karşılıkları bazı vadelerde artırması, bankacılık sektörü hisselerindeki satışlar ile endeksin gerilemesine neden oldu. Özellikle mevduat faizlerinin fiyatlamasında baz oluşturan faiz koridorunun üst bandında bir indirim yapılamaması, bankacılık sektörünün kâr marjlarındaki iyileşmenin sınırlı kalacağı beklentisi doğurdu. Bankacılık sektörü hisseleri ikinci seansta %1.0'in üzerinde değer kaybederek günü %0.33 ekside tamamladı; sanayi endeksi ise %0.27 yükseldi.

Endeks dün 77.500 ile 77.850 arasında yukarı yönlü bir fiyat boşluğu oluşturarak açılmasının ardından öğleden sonra ise 78.000 ile 77.850 arasında bu kez aşağı yönlü bir fiyat boşluğu oluşturdu. Bu durum teknik analiz literatüründe nadir görülen, ancak oldukça güçlü trend dönüş sinyali taşıyan "ada-dönüş" (island-reversal) formasyonu oluşturdu. Söz konusu formasyonun endeksin dün sadece saatlik ve kısa vadeli grafiklerinde oluşması nedeniyle şu aşamada bir miktar şüphe ile karşılanması gerektiğine inanıyoruz. Ancak önce tükeniş, sonra da kopuş boşlukları ile ders niteliğinde gerçekleşen ve çok tipik özellikler taşıyan bu formasyonun, bizce güvenilirlik düzeyi yüksek görünüyor. Bu nedenle eğer bugün veya birkaç gün içinde endeksin yeniden 78.000 seviyesini test edememesi halinde "ada-dönüş" formasyonun geçerlilik kazanacağını tahmin ediyoruz.

Global piyasalarda ise ABD'de mali uçurumu engelleme amaçlı görüşmelerde anlaşma sağlanacağına duyulan güvenle risk iştahının yükseldiği ve borsalara olumlu yansıdığı göze çarpıyor. ABD borsaları dün ortalama %1.16 yükselirken, Avrupa borsaları da %0.45 değer kazandı. Temsilciler Meclis Başkanı Boehner ile Başkan Obama arasındaki son görüşmenin de vergi artışlarının uygulanacağı asgari gelir düzeyi konusunda tıkanmasının ardından Cumhuriyetçiler, Mali uçurum olarak adlandırılan otomatik vergi artış ve bütçe kesintilerini önleyecek kendi yasa taslaklarını kontrollerindeki alt kanattan geçirme niyetlerini duyurdular. Ancak uzlaşılmamış böyle bir önergenin Demokratların kontrolündeki üst kanat olan Senato'dan geçmesi şu aşamada mümkün gözükmüyor. Öte yandan Beyaz Saray'dan gelen mesajlar ise Başkan'ın uzlaşmak için ödün vermeye hazır olduğu yönünde.

Bugün Asya piyasalarında dün yükselen global borsalara paralel olarak Çin hariç ortalama %0.50-%2.4 arasında yükselişler mevcut. ABD vadelileri dünkü değer kazanımlarının üzerine bugün yatay seyrederken, Avrupa borsalarının ise %0.25 civarında artıda açılması bekleniyor. Gösterge tahvilin faizi dün 7 baz puan yükselerek %5.81'den kapanmasının ardından bugün tezgâhüstü piyasada %5.78-%5.81 bandında işlem görüyor.

Geçtiğimiz haftanın en yükseği olan 77.800 seviyesinin dün direnç işlevi görmesinin ardından bugün hafif yükselerek açılmasını beklediğimiz endeksin, 78.000 seviyesini test edip edemeyeceğini izliyoruz.

 

Yukarı