İMKB Piyasa Beklentisi

17.12.2012

IMKB-100 Endeksi 76.236 seviyesinden basladığı haftayı 76.293 seviyesinden tamamladı ve sadece 57 puan (%0.07) değisim gösterdi. Hafta içinde 77.804 seviyesine (%2.0) kadar yükselen endeksin, kapanıs itibarıyla yeniden açılıs seviyesine gerilemis olması nedeniyle "mum" grafiklerinde "kayan yıldız" olarak adlandırılan potansiyel bir dönüs formasyonu olustu. Piyasadaki kontrolün giderek boğalardan ayılara geçtiğinin tipik bir örneği olan bu formasyonun geçerlilik kazanabilmesi için ise bu hafta içinde 74.750 seviyesinin altında günlük bir kapanıs ile teyit edilmesi gerekiyor.


Bir önceki hafta sadece bir gün değer kaybeden DMKB-100 Endeksi, geçtiğimiz haftanın son ikigününde ise değer kaybetti. Ancak islem hacmi, özellikle haftanın son günü 2.000mn TL seviyesindegerçekleserek Aralık ayı boyunca üzerinde seyrettiği 3.000mn TL sınırının oldukça altında kaldı. Zayıfislem hacmi nedeniyle DMKB'nin haftanın son iki günündeki düsüs eğilimini süphe ile karsılıyoruz.Ancak lokomotif konumundaki XU030 Endeksinin haftayı hem açılıs seviyesinin altında kapatmısolması hem de %0.23 oranında değer kaybetmis olması dikkat çekiyor.


Faiz ve döviz tarafına baktığımızda ise faizin kısmen yatay, dövizin ise hafif yükselis eğilimi içinde olduğunu görüyoruz. Gösterge tahvilin faizi bir önceki hafta ortasında gördüğü %5.73 seviyesinden itibaren izlediği yatay hareketini koruyarak geçtiğimiz haftayı 2 baz puan düsüsle %5.74 seviyesinden tamamlarken, döviz sepeti %0.42 oranında yükselerek 2.05 sınırından 2.06 sınırına ulastı. EURUSD paritesindeki %1.84 oranındaki yükselise rağmen dolar kuru içerde sadece %0.62 gevsedi.


Yurt dısı borsalarda geçtiğimiz hafta Avrupa ortalama %0.4 değer kazanırken, ABD %0.4 değer kaybetti; Asya %1.0, Gelismekte olan ülke borsaları ise %1.6 yükseldi. Önceki hafta %9.0 değer kaybeden Apple hisseleri geçtiğimiz hafta da %4.4 düstü. Fed'in aylık 45 milyar dolarlık ek tahvil alım programı açıklaması, ECB'nin Avrupa bankacılık sektörü üzerinde uluslar üstü denetleyici olması konusunda uzlasma sağlanması ve Çin'den gelen olumlu ekonomik veriler, geçtiğimiz hafta piyasalar
üzerinde belirleyici oldu. Sanayi üretimi, kapasite kullanımı, enflasyon ve PMI verileri gibi önemli ekonomik verilerin açıklandığı geçtiğimiz haftanın ardından bu haftanın ekonomik veri takviminin daha hafif olduğunu görüyoruz.


Bugün Asya borsalarında Japonya dısında negatif bir görünüm mevcut. Japonya'da hafta sonunda yapılan seçimleri parasal gevseme yanlısı partinin kazandığının açıklanmasının ardından yen dolar karsısında son 20 ayın en düsük seviyesine geriledi. Yen'deki değer kaybının ihracatçı sirketlere destek olacağı beklentisiyle de Nikkei Endeksi %0.94 yükseldi. Öte yandan MSCI'nın Japonya hariç Asya Pasifik borsalar endeksi bugün %0.1 düstü. ABD vadelileri %0.20 yukarıda seyrediyor. Avrupa
borsalarının ise güne hafif yükselerek baslaması bekleniyor. Gösterge tahvilin faizi Cuma günü birbaz puan düsüsle %5.74 seviyesinden kapanmasının ardından bugün tezgâhüstü piyasada da %5.74 bandında islem görüyor.


Bugün yatay açılmasını beklediğimiz endeksin, 76.000 desteğinin üzerinde kapanıp
kapanmayacağını izliyoruz.

Yukarı