İMKB Piyasa Beklentisi

14.12.2012

İMKB-100 Endeksi dün yurt dışı piyasalardaki negatif görünüme rağmen ilk seans boyunca pozitif ayrışmasını korusa da ikinci seansta olumsuz ayrıştı. İlk seansta 77.500 seviyesinin ve bir önceki günün üzerinde ısrarla tutunmaya çalışan endeksin direnci ikinci seansta kırıldı. Son dönemde özellikle ikinci seansın ikinci yarısından sonra güçlenen alım dalgaları, dün de saat 16.20'den itibaren etkili oldu. Ancak söz konusu alım dalgası en düşük 76.889 seviyesini gören endeksi 77.000 seviyesinin üzerine taşıyamadı ve endeks günü %0.57 değer kaybı ile 76.963 seviyesinden kapandı.

Financial Times'ta Wal-Mart'ın MGROS'a teklif vereceği yönünde çıkan bir haber ile güne %8.9 yükselerek başlayan ve sonrasında gelen yalanlama ile günü %2.65 ekside tamamlayan MGROS hisseleri, gün içinde %12 oranında dalgalandı ve işlem hacmi 21 yıllık tarihinin en yükseği olan 600mn TL'ye ulaştı. Söz konusu işlem hacminin katkısı ile birlikte İMKB'nin toplam işlem hacmi 3.000mn TL seviyesinde gerçekleşti. Yurt dışında ABD borsaları mali uçuruma çözüm bulma görüşmelerinde ilerleme kaydedilememesi nedeniyle ortalama %0.64 düştü. S&P 500 endeksi son altı günlük üst üste yükselişine dün son verirken, açıklanan güçlü perakende satışlar ve işsizlik maaşı başvuruları verileri ABD bütçe görüşmelerine ilişkin kaygılar nedeniyle gölgede kaldı. Avrupa borsaları ise gerek ortak bankacılık denetimi gerekse Yunanistan'a sağlanan kredi dilimi konularında sağlanan anlaşmalara rağmen dün %0.29 geriledi.

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) önceki günkü toplantısında yeni bir parasal gevşeme adımı atması nedeniyle USD diğer para birimleri karşısında değer kaybederken, EURUSD paritesi 1.3100 seviyesini test etti. Ancak yurt içinde kurumsal dolar talebi ve gün içinde Londra kaynaklı gelen kâr satışları ile dolar kuru %0.20 yükselerek 1.7800 seviyesini aştı. Döviz sepeti 2.05'in altından gün içinde kademeli bir şekilde 2.0550 seviyelerine kadar yükseldi. Bugün EURUSD paritesi 1.3100, dolar kuru 1.7800 ve döviz sepeti ise 2.0575 seviyesinden işlem görüyor.

Bugün Asya piyasalarında dün artıda olan borsaların ekside, ekside olanların ise artıda olduğu bir görünüm mevcut. Japon yeni ülkede hafta sonunda yapılacak seçimler öncesinde Japonya Merkez Bankası'nın ekonomiye destek sağlamak amacıyla daha fazla para basacağı beklentisinin artmasıyla bugün son dokuz ayın en düşük seviyesine gerilerken Nikkei Endeksi %0.05 değer kaybetti. Yen'deki değer kaybının ihracatçı şirketlere destek olduğu gerekçesiyle dün Nikkei Endeksi %1.7 yükselmişti. Çin'de bugün açıklanan imalat PMI endeksinin 50.9 ile hem 50 seviyesinin hem de 50.8 olan beklentilerin üzerinde gelmesi Çin borsasının %4.0'ün üzerinde değer kazanmasını sağladı. ABD vadelileri %0.20 yukarıda seyrederken, Avrupa borsalarının ise güne hafif yükselerek başlaması bekleniyor. Gösterge tahvilin faizi dün %5.75 seviyesinde değişim göstermeden kapanmasının ardından bugün tezgâhüstü piyasada %5.74-%5.76 bandında işlem görüyor.

Çin'de üst üste beş aydır yükselen imalat PMI verisinin aynı zamanda son 14 ayın en yükseğine ulaşmasının ardından bugün sırasıyla Fransa, Almanya, Euro Bölgesi ve ABD'de açıklanacak olan imalat PMI verilerinin yakından takip edileceğini tahmin ediyoruz.

Bugün yatay açılmasını beklediğimiz endeksin, 77.000 direncinin ikinci gün de altında kapanıp kapanmayacağını izleyeceğiz.

Yukarı