İMKB Piyasa Beklentisi

13.12.2012

İMKB-100 Endeksi bir önceki gün yurt dışı piyasalardan negatif yönde ayrışmasının ardından dün yeniden olumlu yöndeki ayrışmasına geri döndü. Saat 15.30'a kadar 77.000 seviyesinin altında işlem gören endeks, bu saatten sonra gelen güçlü alımlar ile günü %0.77 artıda ve 77.404 seviyesinden tamamladı. İşlem hacmi ise Aralık ayı başından itibaren ilk kez 3.000mn TL sınırının altında kalarak 2.783mn TL seviyesinde gerçekleşti.

Piyasaların dün merakla beklediği ABD Merkez Bankası (Fed) toplantısından tahminlere paralel olarak 45 milyar dolarlık yeni tahvil alımı programı kararı çıktı. Ancak alışagelmedik bir adım atan Fed politikalarını rakamsal hedeflere bağladı. Buna göre enflasyon %2.5 seviyesini aşmadığı sürece ve işsizlik oranı %6.5 seviyesinin altına inene kadar Fed politika faizini 2015 yılı ortasına kadar değiştirmeyecek. Hatırlanacağı üzere Fed Eylül ayında her ay 40 milyar dolar tutarındaki mortgage kredisine dayalı tahvil alım programı başlatmıştı yeni program ile birlikte Fed'in he ay alacağı toplam tahvil alımları 85 milyar dolara ulaşacak. Bilindiği üzere Fed'in bu yıl sona erecek "Twist operasyonu" adı altındaki programda alınan uzun vadeli Hazine tahvilleri, aynı tutarda kısa vadeli Hazine tahvilleri satılarak veya itfa olanlar ile finanse ediliyordu ve 2.8 trilyon dolar büyüklüğündeki bilançosu sabit kalıyordu; yeni programla ise bilançosu büyüyecek.

Fed'in gelecek yıl ABD'nin enflasyon ve ekonomik büyümeye dair tahminlerini de aşağı yönlü revize ettiği kararlarının hemen sonrasında ABD borsaları, %0.50-%0.75 oranında yükselerek tepki verdi. Ancak "mali uçurum" konusunda çözüm sağlanamaması durumunda parasal politikaların ekonomiyi korumaya yetmeyeceğini açıklaması sonrasında kazançlarını geri veren ABD borsaları, ortalama %0.01 değişimle günü tamamladı. 10-yıllık tahvil faiz oranları yükseldi. EURUSD paritesi güçlendi. Petrol fiyatları yükselirken, altın fiyatları düştü.

Avrupa borsaları ise dün açıklanan Ekim ayı Euro bölgesi sanayi üretimi verisinin %0.2 oranındaki artış beklentisine karşılık %1.4 düşüş kaydetmesine rağmen günü Fed kararları beklentisi ile %0.16 artıda kapandı.

Bugün Japon yenindeki değer kaybının ihracatçı şirketlere destek olacağı beklentisi ile Nikkei Endeksi %1.7 yukarıda işlem görüyor. Kospi Endeksinin de %1.4 artıda olduğu Asya piyasalarında Çin borsası ise %0.9 aşağıda, son dört gündür her yükseliş denemesi başarısız kalan Hindistan borsası da %0.15 ekside işlem görüyor. ABD vadelileri yatay seyrederken, Avrupa borsalarının ise güne karışık/hafif ekside başlaması bekleniyor. Gösterge tahvilin faizi dün 1 baz puan düşerek %5.75 seviyesinden kapanmasının ardından bugün tezgâhüstü piyasada %5.76-%5.77 bandında işlem görüyor.

Bugün yatay açılmasını beklediğimiz endeksin, 77.000 seviyesinin üzerinde kalıp kalamayacağını izleyeceğiz.

Yukarı