İMKB Piyasa Beklentisi

05.12.2012

Bir önceki gün %1.70 yükselen ve Aralık ayına tarihi zirvesini yenileyerek başlayan İMKB, dün de %1.65 değer kazanarak 75.522 seviyesinden kapandı. İşlem hacmi ise 3.511mn TL ile hem önceki günün hem de aylık ortalamasının oldukça üzerinde gerçekleşti. İMKB'nin dünkü 1.223 puanlık yükselişinin yaklaşık 1.000 puanı, son bir saatte hızlanan alımlar ile gerçekleşirken, günü %0.49 yükselerek tamamlayan sanayi endeksi ise son 15dk.'ya kadar ekside seyretti. Böylece İMKB'nin son iki gündeki değer artışı %3.4 oldu.

Diğer taraftan önceki gün %0.50 düşen ABD borsaları, dün de %0.20 geriledi. Önceki gün hafif yükselen Avrupa borsaları ise dün yatay kapandı ve son iki günde toplam %0.25 değer kazandı; gelişmekte olan ülke borsaları %0.08, dünya endeksi ise %0.34 geriledi. Aralık ayının ilk iki gününde global piyasalardaki bu resim ve İMKB'nin zaten 2012 yılı başından itibaren açık ara dünyanın en çok kazandıran borsası olması nedeniyle kâr satışları olasılığını güçlü görmekteydik. Ancak beklentimizin tersine yeni pozisyonların açılması ile birlikte İMKB'deki yükselişin hız kazanarak ilerlediğine tanık olduk.

Endeksin dünkü sert yükselişinde faiz oranlarındaki hızlı düşüş nedeniyle kârlılıklarında artış beklenen bankacılık sektörü hisselerindeki %1.8'lik yükseliş etkili olurken, sanayi hisselerinin son dakikaya kadar yükselişe katılmamış olması ve endeks ağırlığı yüksek hisselerde ağırlıklı ortalama fiyatların kapanış seviyelerine göre ortalama %0.94 geride kalması dikkat çekti. Bu durum - ağırlıklı ortalama fiyatı kapanış seviyesinin oldukça altına kalan (örn. AKBNK %1.3, GARAN %1.6, SAHOL %3.0 vb.) hisselerde - bugün bir miktar kâr satışı baskısı oluşturabilir.

Diğer taraftan bir önceki gün beklentilerin altında kalan enflasyon verisi sonrasında hızla gerileyen faiz oranları, dün de açıklanan reel kur endeksi sonrasında gevşemesini sürdürdü. Reel kur endeksinin TCMB Başkanı tarafından işaret edilen 120 eşiğine çok yakın açıklanması, PPK toplantısında politika faizinde indirim olacağı beklentisini güçlendirdi. EURUSD paritesi de Yunanistan'ın tahvil geri alım programının başarılı sonuçlanacağı beklentisi ve ABD'de mali uçurum korkusunun USD'ye olan talebi zayıflatması nedeniyle son yedi haftanın en yükseği olan 1.3111'den işlem görüyor.

Asya'da bugün ortalama %0.5'e varan düşüşle açılan borsaların, Çin'in yeni liderinin şehirleşme projesine ağırlık vereceği açıklaması ile birlikte yön değiştirdiğini görüyoruz. Söz konusu projenin Çin ekonomisine destek olacağı beklentisi ile önceki gün son üç yılın en düşük seviyesine gerilemiş olan Çin borsası, %3,0 değer kazanırken, diğer borsalarda da yükseliş eğilimi mevcut. ABD vadelileri dünkü değer kayıplarının ardından bugün %0.45 oranında artıda işlem görüyor. Avrupa borsalarının da güne ortalama %0.50 oranında alıcılı başlaması bekleniyor. Gösterge tahvilin faizi dün 9 baz puan daha düşerek yeni tarihi dibi olan %5.73 seviyesinden kapanmasının ardından bugün tezgâhüstü piyasada ise %5.72-%5.75 bandında işlem görüyor.

Yurt dışı piyasaların desteğinde bugün yükselerek açılmasını beklediğimiz endeksin günü yurt dışı piyasaların altında kalan bir performans ile tamamlayacağını tahmin ediyoruz.

Yukarı