İMKB Piyasa Beklentisi

26.11.2012

Geçtiğimiz hafta yurt dışı piyasalardan son gün hariç her gün olumsuz yönde ayrışan İMKB, Perşembe günü 70.000'in altında 69.926 seviyesinden kapanarak 15-16 Ekim tarihleri arasında 70.000 ile 70.125 seviyeleri arasında oluşan fiyat boşluğunu doldurmasının ardından Cuma günü %1.54 yükselerek tepki verdi ve haftayı %0.3 yükselişle 71.004 seviyesinden tamamladı. İMKB hafta içinde her gün "kritik" 71.000 seviyesinin üzerini test etse de üzerinde bir kapanışı sadece Cuma günü gerçekleştirebildi. Hafta içinde yurt içi piyasalarda Patriot füze gerginliği, Moody's'in not artırımına gitmemesi, HALKB'nin ikincil halka arzı ve İsrail'in Gazze saldırıları etkili oldu. Dolar kuru hafta boyunca 1.7950-1.8000 aralığında yatay kalırken, gösterge tahvilin faizi ise 23 baz puan düşüşle %6.20 seviyesinden kapandı.

Son iki haftadır riskten-kaçış eğiliminin hâkim olduğu ABD ve Avrupa borsalarında ise geçtiğimiz hafta riske-koş eğilimi hâkimdi. Son iki haftadır ortalama %2.5 oranında değer kaybeden Avrupa ve ABD borsaları, geçtiğimiz hafta işlem olan her günü yükselişle tamamladı ve sırasıyla %3.6 ile %4.3 oranında değer kazandı. SP500 Endeksi yeniden 200-günlük HO'sının üzerine çıkarken, Salı günü Moody's tarafından notu kırılan Fransa ise %5.6 değer kazandı. ABD'de "mali uçurum" konusunda uzlaşmaya varılacağı, Yunanistan'ın mali yardım paketinde anlaşma sağlanacağı beklentileri etkili oldu. Euro bölgesi maliye bakanları bugün yeniden bir araya gelerek Yunanistan'a Aralık ortasındaki borç geri ödemelerini yapabilmesi için gereken paranın zamanında verilmesi konusunda anlaşma sağlamaya çalışacaklar. Yunanistan'ın mali yardım paketine ilişkin detayların netleşmesinin ardından Cuma günü de Almanya parlamentosunda onaylanması bekleniyor.

Baktığımızda 2012 yılı zirvelerini Eylül ayı ortasında gören Avrupa ve ABD borsalarında söz konusu tarihten itibaren yaklaşık %7- %9 arasında yaşanan değer kayıplarının ardından, geçtiğimiz haftayla birlikte sert yükselişlerin geldiğini görüyoruz. Bu hafta yurt dışındaki yükselişlerin Eylül ayından itibaren devam eden düzeltmelerini tamamlamaya ve önceki zirvelerini aşmaya yetecek ölçüde güçlü olup olmadığını izleyeceğiz. EURUSD paritesi geçtiğimiz hafta %1.84 yükselerek 1.2977'den kapanmasının ardından hafta sonunda İspanya'nın Katalonya bölgesinde dün yapılan seçimde ayrılıkçı partilerin bölge parlamentosunda çoğunluk sağlaması nedeniyle bugün 1.2950 seviyesinden işlem görüyor.

Bugün açılışta daha güçlü olan Asya borsalarında şu saatlerde karışık bir seyir olduğu gözleniyor. ABD vadelileri %0.35 ekside işlem görüyor. Avrupa borsalarının güne %0.15-%0.20 civarında satıcılı başlaması bekleniyor. Gösterge tahvilin faizi ise Cuma günü %6.20 seviyesinden yatay kapanmasının ardından bugün tezgâhüstü piyasada %6.18-%6.21 aralığında işlem görüyor.

Endeksin güne yatay başlamasının ardından sıkışık bir seyir izleyeceğini tahmin ediyoruz.

Yukarı