İMKB Piyasa Beklentisi

20.11.2012

İMKB-100 Endeksi dün yurt dışı piyasalardaki iyimserlik ile başladığı ve %0.5 yükselerek 71.143 seviyesini test ettiği günü %0.26 değer kaybı ile tamamladı. İMKB tarihinin en büyük halka arzı olan ve son dönemde İMKB üzerinde etkin rol oynayan HALKB'nin ikincil halka arz sonuçlarının açıklanması ile birlikte endeks satış baskısı altında kaldı. HALKB'nin ikincil halka arz sonuçları, özellikle bankacılık sektörü hisselerinde portföy dengeleme amaçlı satışlara neden oldu. Bu kapsamda değerlendirdiğimizde teknik nedenlerden kaynaklandığını düşündüğümüz dünkü satış baskısının, bugün hafiflemesini bekliyoruz.

ABD'de mali uçuruma çözüm bulunması için politikacıların ortak bir zeminde anlaşacakları beklentisi dün Avrupa ve ABD borsalarının ise sırasıyla %3.0 ve %2.0 yükselmesini sağladı. ABD ikinci el konut verilerinin de beklentilerin üzerinde gelmesi mevcut iyimser havayı destekledi. Avrupa borsaları son 10 haftanın en yüksek günlük değer artışını kaydederken, ABD'de zirve seviyesinden itibaren %20'nin üzerinde düşen ve teknik açıdan ayı piyasasına girmiş olan Apple ise %7.0 yükseldi.

TCMB'nin bugünkü PPK toplantısı öncesinde dün döviz sepeti %0.18 yükselişle 2.05 seviyesine çıkarken, gösterge tahvilin faizi de %14 baz puan düşüşle %6.29 seviyesine geriledi. Merkez Bankası'nın büyümeyi desteklemek adına faiz koridorunun üst bandında 50 baz puanlık indirim yapması beklenirken, politika faizini sabit tutacağı öngörülüyor. Ancak TCMB'den sağlanan ortalama fonlama maliyetinin, bir süredir %5.75 olan politika faizinin altında gerçekleşmesi nedeniyle politika faizinde bir de indirim beklentisinin güçlendiği gözleniyor. Hatırlanacağı üzere TCMB Başkanı Başçı, 12 Kasım'da yaptığı açıklamada reel efektif kur endeksinin 120-125 arasında değer alması halinde kısa vadede tepki vereceklerini, 125'i geçip 130 seviyesine gelmesi halinde ise daha kuvvetli bir politika uygulamaya gerek olacağını söylemişti.

Bugüne uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'in Fransa'nın kredi notunu bir kademe indirerek AAA'dan AA1'e düşürdüğü haberi ile başlıyoruz. Not indiriminin Fransa'nın bozulan ekonomik beklentilere bağlı mali görünümdeki belirsizliği yansıttığını belirten Moody's haberinin ardından EURUSD paritesi %0.22 düşüşle 1.2787 seviyesinde işlem görüyor. Haberin varlık fiyatları üzerindeki etkisinin sınırlı kaldığı görülüyor.

Bugün Asya borsalarında son dönemde hızlı yükselen Nikkei Endeksi yatay/hafif-negatif, diğer endeksler ise yatay/hafif-pozitif bir seyir izliyor. ABD vadelileri %0.10 ekside seyrediyor. Avrupa borsalarının ise dünkü sert yükselişlerinin ardından yatay/hafif-negatif açılması bekleniyor. Gösterge tahvilin faizi ise dün %6.29 seviyesinden kapanmasının ardından bugün tezgâhüstü piyasada %6.25-%6.29 aralığında işlem görüyor.

Endeksin bugün yatay açılmasının ardından günü artıda tamamlamaya çalışacağını tahmin ediyoruz.

Yukarı