İMKB Piyasa Beklentisi

09.11.2012

IMKB'nin dün sakin ve sıkışık tamamladığı ilk seansın ardından ikinci seansta %2.02 yükselen bankacılık sektörünün güçlü desteği ile günü %1.46 artıda tamamlarken, sanayi sektörü hisseleri de %0.71 yükseldi. Böylece Fitch'in not artırımı haberi sonrasındaki iki günde yaşadığı %0.96 ve %0.60 oranındaki değer kayıplarını neredeyse dün tamamen telafi eden endeks, 72.649 puandan kapandı. MKB, Fitch'den gelen not artımı haberi ile birlikte 73.313 seviyesine kadar yükseldiği 05 Kasım Pazartesi günü %1.84 değer artışıyla 72.737 seviyesinden kapanmıştı.
İMKB'nin yatay geçirdiği ilk seansta, gösterge tahvilin faiz oranı ise Fitch sonrasında devam eden iyimserlik ile tarihi en düşük seviyesinin de altı olan %6.77'ye kadar gerilemişti. İkinci seansta da gevşemesini sürdüren gösterge tahvilin faizi, TCMB'nin ortalama fonlama maliyetindeki düşüşün devamı ve piyasaların likit olmasının da etkisi ile günü tarihi en düşük seviye olan %6.74'den tamamladı.
Avrupa ve ABD hisse senedi piyasaları ise dün sırasıyla %0.4 ve %1.22 oranında daha değer kaybederken, önde gelen ülkelerin tahvillerinin ise değer kazanmaya (faiz oranlarının gerilemeye) devam ettiği gözlendi. EURUSD paritesi 1.2717 ile son iki ayın en düşük seviyesini gördü. Son üç haftanın en yükseğini dün gören Altın fiyatları ise dört haftadır üst üste düşmesinin ardından ilke kez haftayı yükselişle kapatma sinyali verdi.
İspanya'nın ve İtalya'nın devlet tahvillerinin faizi ise İspanya'nın dünkü 5 yıl vadeli tahvil ihalesinde talebin zayıf kalması nedeniyle yükseldi. Yurt dışı piyasalarda son üç gündür - ABD başkanlık seçiminin ardından - riskli varlıklardan, güvenli liman olarak görülen sabit getirili varlıklara doğru bir geçiş olduğu gözleniyor. ABD'de "mali uçurum"a zamanında çözüm bulunamayacağı kaygıları ile Yunanistan'a sağlanacak 31.5 milyar EUR tutarındaki kredi diliminin serbest bırakılmasına ilişkin belirsizlik risk iştahının azalmasında etkili oluyor.
ECB'nin dünkü toplantısında politika faizinde herhangi bir değişikliğe gidilmezken, gerekli görüldüğü takdirde tahvil alım programının devreye alınacağı belirtildi.
Asya borsaları, dün Avrupa ve ABD borsalarındaki değer kaybının ardından Asya borsaları ortalama %0.25 ekside seyrediyor. ABD vadelileri %0.35 artıda işlem görüyor. Avrupa borsalarının da yatay açılması bekleniyor. Gösterge tahvilin faizi ise dün 11 baz puan düşerek %6.74 seviyesinden kapanmasının ardından bugün tezgâhüstü piyasada %6.74-%6.76 aralığında işlem görüyor.


Endeksin güne zayıf başlamasının ardından sıkışık bir seyir izleyeceğini tahmin ediyoruz.

 

Yukarı