İMKB Piyasa Beklentisi

05.11.2012

Geçtiğimiz hafta yurt içi piyasalar 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle toplam dört gün işlem gördü, ABD borsaları ise Sandy kasırgası nedeniyle haftanın ilk iki günü kapalı kaldı. İMKB, haftanın ilk iki gününde yurt dışı piyasaların üzerinde, son iki günde ise altta performans gösterdi. Yine de haftayı %1.01 oranında yükselerek tamamlamayı başaran IMKB'nin, TL'nin USD karşısında %0.65 oranında değer kazanması nedeniyle USD bazındaki haftalık değer artışı ise %1.66 oldu. İMKB-100 Endeksinin hafta içinde en düşük ve en yüksek seviyeler arasında %3.0 değer kazanmasının ardından haftayı kazanımlarının 2/3'ünü geri vererek tamamlamasını teknik açıdan bir zayıflık sinyali olarak değerlendiriyoruz ve 70.000-70.500 bandını önemli bir destek bölgesi olarak izliyoruz.

ABD'de Cuma günü merakla beklenen Tarım-dışı istihdam verisi 125 bin olan beklentilerin oldukça üzerinde 171 bin kişi olarak açıklandı. Ancak verinin ardından kâr satışlarının geldiği ve özellikle İMKB kapandıktan sonra da hızlandığı gözlendi. Haftayı ortalama %0.22 artıda tamamlayan ABD borsalarında Apple hisselerinin altıncı haftayı da ekside tamamlaması ve son altı haftada ise toplam %18 oranında değer kaybetmesi dikkat çekti.

Avrupa borsalarında ise Eylül ayının son haftasından itibaren ilerleyen bir hafta düşüş, bir hafta yükseliş şeklindeki fiyat motifi geçtiğimiz hafta da değişmedi. Bir önceki hafta %1.35 düşen Avrupa borsaları, geçtiğimiz hafta %1.43 değer kazandı. EURUSD paritesindeki %0.7'lik düşüş nedeniyle USD bazındaki getirisi ise %0.95 ile sınırlı kaldı. Royal Dutch Shell ve Deutsche Bank şirket kârlarının güçlü gelmesi, UBS'in 10.000 kişilik istihdam kesintisi ile kârlılığını artıracağı beklentileri Avrupa borsalarının beşinci ay üst üste yükselmesinde etkili oldu. Yunanistan'da bu hafta içinde yapılacak kemer sıkma tedbirlerine ilişkin kritik meclis oylaması nedeniyle borsası geriledi, EURUSD paritesi üzerinde de satış baskısı oluştu.

Salı günü ABD Başkanlık seçimleri, Çarşamba günü Çin'deki liderlik değişimi ve Yunanistan'daki kritik oylama süreci takip edilecek. Perşembe günü ise Avrupa ve İngiltere Merkez Bankalarının toplantıları izlenecek.

Bugün Asya borsaları, Çin'de açıklanan resmi ve özel sektör hizmet PMI verilerindeki tutarsızlık nedeniyle ve ABD'de yarın yapılacak başkanlık seçimleri öncesinde yatırımcıların riskten kaçınmalarıyla ortalama %0.15- %0.50 oranında ekside işlem görüyor. ABD vadelileri %0.15 artıda seyrediyor. Avrupa borsalarının ise %0.35 oranında satıcılı açılması bekleniyor. Gösterge tahvilin faizi Cuma günü 3 baz puan yükselerek %7.05 seviyesinden kapanmasının ardından bugün tezgâhüstü piyasada %7.04.-%7.07 seviyesinden işlem görüyor.

Endeksin güne satıcılı başlamasının ardından yatay bir seyir izlemesini bekliyoruz.

 

Yukarı