İMKB Piyasa Beklentisi

31.10.2012

IMKB-100 Endeksi dün Avrupa borsalarındaki yükselişin de desteğinde 71.716.9 ile tarihi en yüksek kapanışını gerçekleştirdi. Böylece 25 Ekim 2010'da gördüğü tarihi zirvesi olan 71.776.9 seviyesine ulaşmasına sadece 60 puan kalan endeksin, işlem hacmi ise 1.5 milyar TL ile zayıf kalmaya devam etti.

Avrupa'da borsalar dün BP şirketinin temettü artırma planı ve UBS'in istihdam azaltacağı haberlerinin ardından risk iştahının toparlanmasıyla ortalama %0.85 değer kazandı; EUR/USD paritesi de 1.2886'dan 1.2983'e yükseliş kaydetti. İspanya ekonomisindeki daralmanın beklentilerin bir miktar altında gerçekleşmesi de piyasaları destekledi. Sandy Kasırgası nedeniyle iki gün kapalı kalan ABD finansal piyasalarının ise bugün açılması bekleniyor. Fırtınanın ardından sigorta şirketlerinin ne yönde bir seyir izleyeceği merak ediliyor.

Türkiye'de varlık fiyatlarının yükselişinde Fitch'den gelebilecek olası kredi notu artışı etkili olmaya devam ediyor. Hatırlanacak olursa Fitch 8 Kasım'da İstanbul'da Türkiye'nin Kredi Görünümü başlıklı bir konferans düzenleyecek. Seminerde Türkiye'den ve yurt dışından gelecek analistlerle beraber Merkez Bankası ve BDDK yetkileri de sunum yapacak; Türkiye'nin not görünümü ve bankacılık sistemi tartışılacak. Fitch Türkiye'nin kredi notunu yatırım yapılabilir seviyenin bir basamak altında ve "durağan" görünümde tutuyor.

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's ise dün yayınladığı dönemsel raporda Türkiye'nin cari işlemler açığının yapısal olarak düşürülmesi, döviz rezervlerini artırma veya özel sektör dış borçlanmasını düşürme yoluyla dış kırılganlıkların azaltılması durumunda kredi notu artırımını değerlendirebileceğini açıkladı. Moody's ise Türkiye'nin kredi notunu yatırım yapılabilir seviyenin bir basamak altında ve "pozitif" görünümde tutuyor.

AB Maliye Bakanları bugün Yunanistan konulu bir telekonferans düzenliyor; 8 ve 12 Kasım'da ise tekrar bir araya gelmeleri bekleniyor. Troyka heyeti ile dün kemer sıkma müzakerelerini tamamlayan Yunanistan'ın borçlarında ilâve bir saç-tıraşı önerisinin bugünkü toplantıda görüşülebileceği ancak somut bir sonuç çıkması beklenmiyor.

Asya borsalarında dün Japonya Merkez Bankasının (BOJ) açıkladığı 11 trilyon yen tutarındaki tahvil alım programını yeterince agresif bulmayan piyasalarda Nikkei Endeksi %0.50 artıdan, gün sonuna doğru %0.98 eksiye geçmişti. Bugün Nikkei %1.3 yukarıda, diğer Asya borsaları ise yatay seyrediyor. ABD vadelileri de yatay seviyede işlem görüyor. Avrupa borsalarının ise karışık açılması bekleniyor. Gösterge tahvilin faizi dün 1 baz puan düşerek %7.16 seviyesinden kapanmasının ardından bugün tezgâhüstü piyasada %7.20 seviyeden işlem görüyor.

Endeksin güne yatay başlamasının ardından yeni bir tarihi zirveden kapanıp kapanmayacağını izleyeceğiz.

Yukarı