İMKB Piyasa Beklentisi

22.10.2012

İMKB-100 Endeksi, 7 işlem günü boyunca kaydettiği aralıksız yükselişinin ardından başladığı geçtiğimiz haftaya, ilk üç günde de yükselerek devam etti. Ancak Perşembe günü ikinci seansta kâr satışlarıyla karşılaşan endeksin, böylece tarihinde sadece bir kez yaşadığı 11 günlük üst üste yükseliş rekorunu egale etme çabası sonuçsuz kaldı. Yine de ertesi seansta hemen toparlanmayı başaran endeks, kâr satışlarının derinlemesine izin vermedi ve Cuma günü %0.59 oranında yükselerek haftayı %1.68 yukarıda tamamladı. Cuma günü aynı ligde yer aldığı ülkelerin ve Avrupa'nın önde gelen borsaları ortalama %0.7 gerilerken, ABD borsaları ise %1.65 çakıldı.

Bir önceki haftanın dört günlük kayıplarını telafi etmeye çalışan Avrupa ve ABD borsaları, geçtiğimiz haftanın dört gününde ise yükseldi. ABD'de perakende ve yeni konut inşaatları verilerinin güçlü gelmesi; Avrupa'da ise Moody's'in İspanya'nın kredi notunu sabit tutması borsaların hafta bazında sırasıyla %1.95 ve %0.34 oranında değer kazanmasını sağladı. Ancak ABD borsalarının Cuma günü haftanın tüm değer artışını neredeyse sıfırlayacak ölçüde ve son dört ayın en sert düşüşünü sergilemesi dikkat çekti. Hafta içinde zayıf 3Ç12 bilançosu açıklayan teknoloji şirketleri kervanına Cuma günü Microsoft, General Electric ve Mc Donalds şirketlerinin de eklenmesi satışlarda etkili olurken, Nasdaq Endeksi haftayı %1.54 ekside tamamladı. Avrupa'da ise kalıcı kurtarma fonu ESM'in doğrudan bankaları sermayelendirme konusunda Merkel'in bazı koşullar ileri sürmesi piyasalardaki mevcut iyimserliği kısmen bozarken, İspanya Başbakanı Rajoy da henüz kurtarma paketine başvurup vurmama konusunda karar vermediğini açıkladı.

Eylül'ün ilk iki haftasında 2012 yılının en yükseklerini gören Avrupa ve ABD borsalarında ilgili tarihten itibaren, bir hafta düşüş ve bir hafta çıkış şeklinde ilerleyen kararsız bir seyir olduğunu gözlüyoruz. Dar bir işlem bandı içinde hareket eden ve henüz belli bir yöne doğru trend kazanamayan yurt dışı borsaların mevcut seviyeleri, Eylül'ün ilk iki haftasında görülen en yükseklere göre %1.5-%2.5 kadar aşağıda olduğu halde (Nasdaq %6.8), İMKB ise banka hisseleri desteğinde %3.0 daha yukarıdadır.

Yurt içinde Bayram nedeniyle Çarşamba öğleden sonra kapanacak olan piyasalar, 30 Ekim Salı günü açılacak. Bu süre zarfında ABD'de Tüketici Güveni Endeksi, Dayanıklı Tüketim Malları Siparişleri ve 3Ç12 büyüme ön rakamları izlenecek. Fed faiz toplantısında ise bir değişiklik yapılması beklenmiyor. Avrupa ve Çin'de açıklanacak PMI verileri de yakından takip edilecek. Hafta sonunda İspanya'da yapılan yerel seçimlerde Başbakan Rajoy'un partisi iki bölgenin birinde desteğini artırdı. Ancak Madrid'in ne zaman yardım talep edeceği konusundaki belirsizlik, EURUSD paritesinde kazanımları sınırladı. Brent petrolü dört günlük düşüşün ardından tekrar 110 doları aşarken, Altın bir ayın dip seviyesini gördükten sonra toparlandı.

Cuma günü ABD borsalarında yaşanan sert düşüşe ve bugün Japonya ihracatının Eylül ayında %10 gerilediği açıklamasına rağmen, Asya piyasalarında sabah saatlerinde %1.0-%1.5 arasında olan negatif seyrin giderek yatay döndüğü gözleniyor. ABD vadelileri %0.30 yukarıda işlem görüyor. Avrupa borsalarının ise güne %0.40 civarında satıcılı başlaması bekleniyor. Hafta içinde 29 puan gevşeyerek Cuma günü %7.28'den kapanan gösterge tahvilin faizi bugün tezgâhüstü piyasada ise %7.27 seviyesinden işlem görüyor.

Endeksin güne hafif ekside başlamasının ardından toparlanacağını tahmin ediyoruz.

Yukarı