İMKB Piyasa Beklentisi

18.10.2012

İMKB-100 Endeksi, dünkü %0.58 oranındaki yükselişiyle birlikte 10. işlem gününü de soluksuz değer artışıyla tamamladı. Endeks, her ne kadar işlem hacmi son üç gündür olduğu gibi dün de haftalık ortalamasının altında kalmaya devam etse de ve teknik açıdan yorgunluk belirtileri gösterse de yükselişini sürdürmektedir.

Endeksin yükselişine bugün de devam etmesi halinde daha önce tarihinde sadece tek bir kez yaşadığı 11 gün üst üste yükselme rekoru egale olacaktır. 1990 yılından itibaren son 12 yıllık kapanış verilerini incelediğimizde endeksin sadece 2012 yılı Haziran ayı başında 11 kez üst üste yükseldiğini görüyoruz. Söz konusu dönemde Nisan ve Mayıs aylarında sert düşen endeksin Haziran ayına aralıksız 11 gün yükselerek başlaması, kayıplarını telafi etme çabası olarak değerlendirildiğinde şaşırtıcı olmayabileceğini düşünüyoruz. Ancak hâlihazırda her gün 2012 yılı kapanış rekoru kırarak ilerleyen endeksin, istatistiksel açıdan onbinde 2 olasılık olarak hesapladığımız 11 gün üst üste yükselmesini, teknik zayıflama sinyallerini de göz önüne aldığımızda şaşırtıcı buluyoruz. Dün olduğu gibi güne yine hafif artıda başlamasını beklediğimiz endeksin, kâr satışları ile ekside kapanma ihtimalinin bugün daha da yükseldiğine inanıyoruz.

Yurt dışı piyasalarda dün 3Ç12 dönem bilançolarında zayıf sonuçlar açıklayan ABD'li teknoloji şirketlerinin açılışta borsaları olumsuz etkilediği gözlendi. Ancak yeni konut inşaatları verisinin son dört yılın en yüksek seviyesinde gelmesi, SP500 Endeksinin günü %0.41 artıda kapatmasını sağladı. 3Ç12 dönemde ABD'nin ikinci büyük bankası Bank of America düşük kâr rakamı nedeniyle, Intel ve IBM ise zayıf gelir görünümleri nedeniyle dün değer kaybetti. Avrupa'da ise İngiltere'de açıklanan düşük işsizlik rakamı ile Moody's'in İspanya'nın kredi notunu sabit tutması nedeniyle borsaları ortalama %0.62 değer kazandı.

Bugün ABD'de piyasalar kapandıktan sonra teknolojinin dev şirketlerinden Google ve Microsoft 3Ç12 sonuçlarını açıklayacak, gün içinde ise Morgan Stanley'in bilançosu gelecek. Avrupa'da ise iki gün sürecek AB Liderler Zirvesi başlıyor. Zirvede ortak bankacılık otoritesinin kurulması konusunda bir ilerleme kaydedilmesi bekleniyor, ancak İspanya ve Yunanistan hakkında somut bir karar alınması beklenmiyor. Gün içinde ise İspanya Merkez Bankası tarafından TSİ 11.00'de açıklanacak olan bankacılık sektörüne ilişkin verilerin önemli olacağını ve takipteki krediler alacağı (TGA) kaleminin mevcut %9.86 seviyesini aşması halinde piyasalara yansımasının olumsuz olacağını düşüyoruz.

Yurt içinde bugün TCMB'nin saat 14:00'daki PPK toplantısında faiz koridorunun üst bandında 50-100 baz puan arasında bir indirim olacağı tahmin ediliyor.

Çin'de %7.4 olarak açıklanan 3Ç12 büyüme rakamının ekonominin istikrar kazandığına işaret etmesinin olumlu etkisiyle bugün Asya piyasalarında Japonya'nın ve Çin'in sırasıyla %1.5 ve %1.0 kadar yükseldiğini görüyoruz. G.Kore ve Hindistan borsaları ise hafif ekside işlem görüyor. ABD vadelileri yatay seyrediyor. Avrupa borsalarının ise güne yatay başlaması bekleniyor. Gösterge tahvilin faizi dün 12 baz puan birden düşerek %7.32 seviyesinden kapanmasının ardından, bugün tezgâhüstü piyasada %7.30-%7.33 bandında işlem görüyor.

Endeksin güne yatay başlamasının ardından 11. günü de üst üste artıda kapatıp kapatamayacağını izleyeceğiz.

Yukarı