İMKB Piyasa Beklentisi

11.10.2012

Eylül ayını orta vadeli karar eşiği olarak izlediğimiz 66.500-600 kritik desteğinin hemen altında kapatan endeksin, Ekim ayı ile birlikte güçlü bir performans sergilediğini gözlüyoruz. Yurt dışı piyasalar ile korelasyonu tamamen kopan endeks, satıcılı seyreden yurt dışı piyasalara rağmen dün de üstte performans göstermeyi başardı ve %0.58 oranında değer kazandı. Avrupa ve ABD borsaları ise dün ortalama %0.55-%0.60 oranında değer kaybetti; gelişmekte olan ülke piyasaları (GOP) da %0.39 düştü. Ekim ayının ilk sekiz işlem gününün geride kaldığı dün itibarıyla baktığımızda İMKB-100 Endeksinin bir gün dışında sürekli yükseliş kaydettiğini ve toplamda %3.1 değer kazandığını görüyoruz. Diğer yandan MSCI endeksleri kapsamında Almanya sekiz işlem gününün beşinde, ABD ile GOP ise dördünde düşerken, aybaşından itibaren de üç endeks toplam %0.15 ile %0.55 arasında değer kaybetti.

Yurt dışı piyasalarda dün şirket kârlılıklarına ve ekonomik büyümeye ilişkin endişeler etkili olmaya devam etti. Yurt içinde ise önceki gün Moody's dün de Fitch tarafından gelen Türkiye'nin kredi notuna ilişkin haber akışı, endeksin hem 2012 yılı zirvesini yenilemesini hem de son bir buçuk yılın en yüksek kapanışını yapmasını sağladı. En son 2011 Kasım ayında görünümü "durağan"a çeken Fitch'in, yakında Türkiye'nin kredi notunu yeniden gözden geçireceğiz yönündeki açıklamasını, daha önce Kasım ayı olarak tahmin ettiğimiz takvim ile uyumlu olduğunu düşünüyoruz. Türkiye'nin kredi notu Fitch skalasında yatırım yapılabilir seviyenin bir kademe altında ve "durağan" görünümde, Standard & Poor's (S&P) skalasında ise yatırım yapılabilir seviyenin iki kademe altında ve yine "durağan" görünümdedir.

Bugüne S&P'nin İspanya'nın kredi notunu iki kademe birden indirerek yatırım yapılabilir seviyenin bir basamak üzerine düşürdüğü haberi ile başlıyoruz. S&P tarafından yapılan açıklamada, resesyonun derinleştiğine ve hükümetin politika seçeneklerinin sınırlı olduğuna vurgu yapıldı. İspanya'nın mali yardım programı için henüz bir talepte bulunmamış olması S&P'nin açıklamasında aşağı yönlü riskleri artıran bir unsur olarak vurgulandı. İspanya'nın mali yardıma ihtiyacı olmadığı yönünde son dönemde artan haber akışı ve açıklamaların ardından gelen S&P haberi, sürpriz olarak nitelendiriliyor.

Yurt içinde ise askeri malzeme taşıdığından şüphelenilen Suriye Havayollarına ait bir yolcu uçağı dün Türkiye hava sahsından geçişi sırasında F-16 avcı uçakları tarafından Ankara Esenboğa havalimanına inmeye zorlandı. Birkaç saat süren aramadan sonra havalanmasına izin verilen uçakta, bazı malzemeye el konulduğu bildirildi, ancak malzemenin niteliği hakkında bilgi verilmedi. Bugün saat 10.00'da açıklanacak Ödemeler Dengesi rakamını bekliyoruz. (Bekl. -1.8 mlyr $, YF: -1.4 mlyr $)

Bugün Asya piyasalarında sabah saatlerine göre daha olumlu bir tablo olmakla birlikte ortalama %0.25-%0.65 aralığında değer kayıpları olduğu izleniyor. ABD vadelileri yatay seyrediyor. Avrupa borsalarının ise güne %0.20-%0.25 civarında satıcılı açılması bekleniyor. Gösterge tahvilin faizi dün 1 baz puan yükselerek %7.64 seviyesinden kapanmasının ardından bugün tezgâhüstü piyasada ise %7.64-%7.67 bandında işlem görüyor.

Endeksin bugün zayıf açılmasının ardından 68.000 seviyesinin üzerinde kapanmaya çalışacağını tahmin ediyoruz.

 

Yukarı