İMKB Piyasa Beklentisi

01.10.2012

İMKB-100 Endeksi geçtiğimiz hafta %2.2 düştü; Eylül ayı genelinde de %1.44 değer kaybetti. Avrupa borsaları ise geçtiğimiz hafta %2.9 düşerken, aylık bazda %1.0 yükseldi. ABD borsaları da benzer şekilde hafta bazında %1.3 gerilerken, ay bazında %2.4 değer kazandı.
İMKB-100 Endeksinde orta-vadeli karar eşiği olarak izlediğimiz 66.500-600 destek bölgesi, geçtiğimiz hafta son gün itibarıyla kırılırken, Avrupa borsaları da Haziran ayından itibaren bakıldığında en yüksek haftalık değer kayıplarını yaşadı. ABD borsaları ise 2010'dan itibaren en iyi üçüncü çeyreği geride bıraktı.
Hafta içinde ABD'de açıklanan ve ekonomide yavaşlamaya işaret eden verilerin yanı sıra İspanya'da açıklanan ekonomik paketin ve bankalara ilişkin bağımsız denetim raporunun yansımaları etkili oldu. ABD'de ise 2Ç büyüme rakamı daha önce açıklanan %1.7 seviyesinden %1.3'e revize edilirken, dayanıklı mal siparişleri verisi de %13.2 ile beklentilerin oldukça üzerinde düşüş kaydetti. İspanya bankaları hakkında sonuçları Cuma günü açıklanan bağımsız denetim raporu ise ülkedeki bankacılık sektörünün 59.3 milyar Euro ek fona ihtiyaç duyacağını ortaya koydu. Ancak İspanya'daki adımların ülkenin uluslararası yardım konusunda kaydettiği ilerlemeyle ilgili endişeleri giderememesi nedeniyle borsası %6.3 oranında çakılırken, 10-yıllık tahvil faiz oranları da 20-25 baz puan yükselerek %5.94 oldu. EUR/USD paritesi de geçtiğimiz hafta %1.2 düştü.
Yatırımcılar şu aşamada Moody's'in İspanya'nın kredi notuna ilişkin gözden geçirmesinin sonuçları ile Avrupa Birliği'nin bankacılık reformu için hazırlattığı ve bu hafta içinde açıklanması beklenen araştırma sonuçlarını bekliyor. Aynı zamanda hafta boyunca açıklanacak PMI verilerini takip edecek olan yatırımcıları, Cuma günü ABD'de açıklanacak tarımı-dışı istihdam verisi de yakından ilgilendiriyor.
Bugün Çin, Hong Kong ve Güney Kore borsalarının tatil olduğu Asya'da açık olan Hindistan borsası %0.16 artıda, Nikkei Endeksi ise %1.15 ekside işlem görüyor. Japonya ve Çin'de açıklanan ve aktivitedeki zayıflığa dikkat çeken veriler düşüşte etkili oluyor. ABD vadelileri de %0.25-%0.30 aşağıda seyrediyor. Avrupa borsalarının ise İspanya'nın olası not indirimi ve Yunanistan'a yönelik endişelerin sürmesi nedeniyle %0.10-%0.20 aralığında hafif çaplı düşüşle açılması bekleniyor. Gösterge tahvilin faizi Cuma günü 2 baz puan yükselişle %7.58 ‘den kapanmasının ardından bugün tezgâhüstü piyasada ise %7.57-%7.60 bandında işlem görüyor.

Geçtiğimiz haftanın son gününde 66.500-600 seviyelerinden geçen kritik desteğinin altında kapanan endeksin, bugün yatay açılmasının ardından söz konusu desteğinin ikinci kez üst üste altında kapatıp kapatamayacağını takip ediyor olacağız.

Yukarı