İMKB Piyasa Beklentisi

21.09.2012

İMKB-100 Endeksi dün satıcılı bir başlangıç yaparken, günün ilk saatlerinde 66.473'e kadar geri çekildiği görüldü, gün ortasında ise alıcılar güçlenirken, özellikle kapanışta hızlanan alımlar ile endeks günü %0.17 oranında sınırlı kayıp ile 67.001 seviyesinden tamamladı. Banka hisselerinde son günlerde yaşanan kayıplar sonrası dün öğleden sonra tutunma çabası ve zayıf tepki denemeleri görülürken, gelen alımlar endekste düşüşü sınırladı. Dolar/TL kurunda yükseliş hareketi gün boyunca etkisini sürdürürken, Euro/Dolar paritesinde gevşeme eğilimi görüldü. Brent Petrol'de son günlerde yaşanan düşüş sonrası tepki hareketleri etkili oldu, Altın fiyatlarında ise gün içi gevşeme sınırlı kaldı ve sonrasında toparlanma yaşandı.

Dün yurtdışı piyasalarda ise Dow Jones endeksi yükselirken, S&P ve Nasdaq endekslerinde global büyüme endişeleriyle düşüşler görüldü. Çin'den, Euro Bölgesi'nden ve ABD'den gelen imalat verileri ile piyasalardaki büyüme endişeleri arttı. Philadelphia FED imalat endeksi Ağustos ayındaki -7,1'lik seviyesinden Eylül ayında -1,9'a doğru iyileşme gösterse de işsizlik maaşı başvurularının beklentilerin altında 382 bin olması piyasalara karışık sinyaller gönderdi. Avrupa piyasalarında da özellikle imalat PMI verileri ile aşağı yönlü bir seyir izledi.

Bugün piyasaların takip edeceği herhangi önemli bir makro veri bulunmuyor. Asya piyasaları; Çin ile Japonya arasındaki gerginlik, petrol fiyatlarındaki düşüş, merkez bankalarından gelen parasal gevşemeler ve Çin ekonomisinden gelen yavaşlama işaretleri ile oldukça hareketli bir haftanın son gününü yukarıda kapatıyor. Avrupa piyasalarının ise güne alıcılı başlaması beklenmektedir.

Bugün Asya borsalarında, ortalama %0,50-%1.5 arası yükselişler yaşanıyor. ABD vadelileri %0.42 artıda seyrediyor. Avrupa borsalarının ise %0.30-%0.45 arasında alıcılı açılması bekleniyor. Gösterge tahvil dün 8 baz puan yükselerek %7.47 seviyesinden kapanmasının ardından, bugün tezgâhüstü piyasada %7.42-7.44 bandında işlem görüyor.

Endekse teknik olarak baktığımızda ise dün 66.600 desteğinin altına sarkma yaşanmasına rağmen sonrasında gelen tepki alımlarının devam etmesini beklemekteyiz. Günlük grafiklerde teknik göstergelerin zayıf olmasına rağmen saatlik grafiklerde göstergelerin toparlanması olumlu. Günlük işlemlerde 67.250-67.400 seviyeleri ilk direnç konumunda olacaktır. Endeksin geçtiğimiz günlerde kırılan yükseliş trendinin içine tekrar girebilmesi ve alıcıların tekrar güçlenebilmesi için 67.400'ün üzerinde kapanış gerçekleşmeli. Aksi halde satışlar etkisini artıracaktır.

 

Yukarı