İMKB Piyasa Beklentisi

19.09.2012

İMKB-100 Endeksi dün %1.71 düşen bankacılık sektörü hisseleri öncülüğünde %0.72 değer kaybetti; Sanayi Endeksinin kaybı ise %0.23 ile sınırlı kaldı. Merkez Bankası'nın faiz koridorunun üst bandını 100 baz puan olan beklentilerin üzerinde 150 baz puan indirmesi, bankacılık sektörü hisseleri üzerinde etkili oldu. Koridorun üst bandındaki indirimin beklentilerin üzerinde olması nedeniyle kredi faizlerinde yaşanabilecek olası düşüşün artabileceği ve bu durumun da bankacılık sektörü kâr marjı üzerinde baskı yaratabileceği tahminleri yürütüldü. Endeks dünkü %0.72'lik değer kaybı ile ortalama %0.65 gerileyen Avrupa borsalarına paralel bir seyir izledi; ABD borsaları ise ortalama %0.15 geriledi.

Hatırlanacağı üzere, Fed'in geçtiğimiz hafta Perşembe günü üçüncü tur parasal genişleme adımı atıp atmayacağına dair belirsizlik nedeniyle Çarşamba günü %1.3 gerileyerek 67.290 seviyesinden kapanan endeks, hemen ertesi gün ise aynı oranda yükselerek kayıplarını telafi etmişti. Genel olarak 68.000-68.500 seviyeleri arasındaki işlem bandını korumayı başaran endeksin, bu kez TCMB'den gelen açıklamalar sonrasında dün yeniden 68.000 seviyesinin altına gerilediğini görüyoruz. Endeksin teknik açıdan "kritik" gördüğümüz kısa vadeli 67.800 desteğinin de altında kalan kapanışı nedeniyle bugünkü performansının önemli olduğunu düşünüyoruz. Endeksin, ikinci gün üst üste 67.800-68.000 aralığının altında kapatması durumunda, satış baskısının artabileceğini tahmin ediyoruz. Diğer yandan geçtiğimiz hafta içinde olduğu gibi 67.800-68.000 aralığının altında kalan kapanışının sadece tek bir gün ile sınırlı kalması halinde ise yükseliş eğilimini koruyacağını düşünüyoruz.

TCMB'nin dünkü PPK toplantısı açıklamalarında gelişmiş ülke merkez bankalarının son hamlelerinin finansal piyasalarda risk algılamasını kısmen iyileştirdiği not ediliyor. Ancak yine de belirsizliklerin sürdüğüne dikkat çekilirken, ileri dönemlerde gerekli görülürse aynı yönde adımların ölçülü de olsa atılmaya devam edeceği ifade ediliyor. Bu ifadeleri koridor üst sınırında indirimin Ekim toplantısında 50 baz puan ile devam edeceğine yönelik bir işaret olarak görüyoruz.

Bugüne baktığımızda Çin ile siyasi bir gerilim yaşayan Japonya'da merkez bankasının varlık alım programının büyüklüğünü 10 trilyon yen artırdığını görüyoruz. Söz konusu gelişmenin ardından sabah saatlerinde %0.2 ekside olan Asya borsaları, şu saatlerde ise %1.5 yükselen Nikkei sayesinde ortalama %0.5 artıda seyrediyor (Hindistan borsası kapalı). ABD vadelileri %0.40 artıda seyrediyor. Avrupa borsalarının ise hafif alıcılı açılması bekleniyor. Dün 1 baz puan gevşeyen ve %7.32'den kapanan gösterge tahvilin faizi, bugün tezgâhüstü piyasada %7.26-%7.29 bandında işlem görüyor.

Endeksin dün altında kapandığı 67.800-68.000 aralığının bugün de altında kapatıp kapatmayacağını takip ediyoruz.

Yukarı