İMKB Piyasa Beklentisi

18.09.2012

Son iki haftadır yurt dışı piyasaların oldukça gerisinde kalan İMKB-100 Endeksi, dün %0.13'lük değer kaybı ile nispeten daha paralel bir seyir izledi. Bankacılık Endeksinin %0.64'lük düşüşle Sanayi Endeksinin altında performans göstermeye devam etmesi dikkat çekti. GARAN, AKBNK ve HALKB endeksin dünkü değer kaybında etkili olan ilk üç hisse senedi oldu. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nın (ÖİB), açıklamaların ardından son beş günde Halkbank ve Türk Telekom hisselerindeki kayıp sırasıyla %5.64 ve %1.9'u buldu. Diğer yandan endeksin geçtiğimiz hafta bir gün hariç 68.000-68.500 seviyeleri arasına sıkışarak geçirdiği işlem bandını aşağı yönlü zorlamalara karşın dün de koruduğu gözlendi.

Önde gelen merkez bankalarından gelen parasal genişleme adımlarının yarattığı ve desteklediği son yükseliş dalgasının ivme kaybetmesine bağlı olarak küresel piyasalarda sınırlı kâr satışlarının etkili olduğu göze çarpıyor. Avrupa borsaları son 14 ayın, ABD borsaları ise son beş yılın zirvelerinden dün sırasıyla %0.40 ve %0.35 oranında geriledi. Günün en dikkat çeken unsuru ise petrol fiyatlarında kapanışa doğru gelen ve yaklaşık %2.0'lik düşüşe neden olan satışlar oldu. Söz konusu satışlar, ABD'nin stratejik petrol rezervlerini serbest bırakabileceğine dair spekülasyona bağlansa da yetkililer tarafından doğrulanmadı. Petrol fiyatlarındaki bu sert düşüşe rağmen, öncü gösterge kabul edilen DJ Ulaşım Endeksi dün %1.45 değer kaybetti.

Bugünün en önemli gündemi, TCMB'nin saat 14:00'da açıklayacağı Eylül ayı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısının sonuçları olacak. Piyasa oyuncuları tarafından yakından izlenecek bu toplantında Merkez Bankası'nın politika faizinde ve faiz koridorunun alt bandında bir değişiklik yapması beklenmezken, faiz koridorunun üst bandında 100 baz puanlık indirim yapması bekleniyor (YF: 100 baz puan). Bazı ekonomistler ise mevcut rezerv opsiyon katsayılarında (ROK) bu aydan itibaren değişiklik yapılabileceğini düşünüyorlar.

İspanya'nın mali sıkıntılarını aşmak için yardım başvurusunda bulunup bulunmayacağı konusu ise küresel piyasaların gündeminde yer almaya devam ediyor. Bir süredir yükselen 10-yıllık tahvil faiz oranları dün İspanya'da yeniden %6.0 seviyesini, İtalya'da ise %5.0 seviyesini aştı. ECB Yön. Kur. Üyesi Coene, artan tahvil faiz oranlarının İspanya'yı yardım başvurusunda bulunmaya zorlayabileceğini iddia ederken, Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schäuble ise İspanyanın buna ihtiyacı olmadığını düşünüyor. Bu anlamda İspanya'nın bugün yapılacak 12-18 aylık kısa vadeli tahvil ihalesinden ziyade Perşembe günkü yapılacak 10-yıllık tahvil ihalesinin önemli olacağını düşünüyoruz.

Asya borsaları, bugün yatay seyreden Hindistan borsası hariç, ortalama %0.25 ekside işlem görüyor. ABD vadelileri %0.10 artıda seyrediyor. Avrupa borsalarının ise %0.10-0.15 arasında satıcılı açılması bekleniyor. Dün 10 baz puan birden yükselen ve %7.33'ten kapanan gösterge tahvilin faizi, bugün tezgâhüstü piyasada %7.32-%7.36 bandında işlem görüyor.

Endeksin aşağı yönlü zorlamalara rağmen 68.000-68.500 seviyeleri arasındaki sıkışık seyrini, ne ölçüde koruyama devam edeceğini takip ediyoruz.

Yukarı