İMKB Piyasa Beklentisi

11.09.2012

İMKB-100 Endeksi geçtiğimiz hafta ortasından itibaren yurt dışı piyasaların altında performans göstermesinin ardından dün %0.45 yükselen sanayi hisseleri öncülüğünde %0.27 değer kazandı. Bankacılık hisseleri ise geçtiğimiz hafta olduğu üzere yine sanayi hisselerine görece zayıf kalarak %0.05 geriledi. Avrupa ve ABD borsaları ise dün sırasıyla %0.23 ve %0.62 oranında değer kaybetti.

Endeks dün tam olarak açılış seviyesinden kapandı ve "mum" grafiklerde yatırımcı nezdindeki kararsızlığa işaret eden "Doji" formasyonu oluşmasına neden oldu. Bu formasyonun devamında bugün endeksin yaklaşık %0.45-%0.50 arasında değer kaybı ile 67.850-800 seviyesinin altında kapanış yapması halinde düşüş eğiliminin ağırlık kazanma olasılığı bulunduğunu hesaplıyoruz.

Yurt içinde dün açıklanan Temmuz ayı sanayi üretimi verisi beklentinin üzerinde gelirken, 2Ç12 büyüme verisi ise beklentilerin altında kaldı. Söz konusu verilerin ardından gösterge tahvilin faizi %7.38 ile %7.27 arasında 11 baz puan dalgalandı. Açıklanan verilerin önümüzdeki dönemde TCMB'nin uyguladığı faiz koridoru üst bandında bir indirim olasılığını destekler nitelikte gelmesi nedeniyle faiz oranı dün 4 baz puan gevşedi. İtalya ve İspanya 10-yıllık tahvil faiz oranları ise dün sıklıkla artı ve eksi seviyeler arasında dalgalanmasının ardından günü ortalama 10-12 baz puan yükselişle tamamladı.

İspanya ve İtalya hükümetlerinin yardım başvurusunda bulunup bulunmayacağı konusundaki belirsizliklere dün ayrıca Yunanistan kaynaklı bir belirsizlik daha eklendi. İspanya Başbakanı, ancak kendi hazırladıkları bir program çerçevesinde dış yardımı kabul edebileceklerini söylerken, diğer yandan İtalya Başbakanı, ülkesinin dış yardım alma noktasında olmadığını iddia etmekteydi. Yunanistan tarafında ise koalisyonu oluşturan üç partinin hafta sonunda kesintiler konusunda ülkede incelemelerde bulunana Troyka heyetini ikna edememiş olması nedeniyle mali yardımın ilk diliminin alınması zora girmiş görünüyor. Bugün Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras'ın Troyka yetkilileri ile tekrar görüşmesi bekleniyor.

Asya borsaları, bugün ortalama %0.75 civarında değer kaybı ile işlem görüyor. ABD vadelileri %0.15 ekside işlem görüyor. Avrupa borsalarının ise %0.50'nin üzerinde satıcılı açılması bekleniyor. Dün 2 baz puan düşerek %7.33 seviyesinden kapanan gösterge tahvilin faizi, tezgâhüstü piyasada %7.32-%7.36 bandında işlem görüyor.

Endeksin dün 68.000-68.500 bandına sıkışmasının ardından bugün 67.500-68.000 aralığına sıkışabileceğini tahmin ediyoruz.

Yukarı