İMKB Piyasa Beklentisi

04.09.2012

Cuma günü bazı endeks ağırlığı yüksek hisselerdeki kapanış fiyatlarının ağırlıklı ortalamalarının yaklaşık %1.0 kadar üzerinde oluşması nedeniyle dün endeksin, bu durumu dengelemeye çalıştığı gözlendi. Özellikle Avrupa Stoxx 600 Endeksinin dün %0.84 oranında yükselirken, endeks %0.24 değer kaybetti ve uzun bir aradan sonra ilk kez altta performans gösterdi.

ABD piyasalarının dün kapalı olduğu günde Çin'de ve Avrupa ülkelerinde açıklanan imalât PMI verilerinin tamamı beklentilerin altında kaldı. Bugün de aynı verinin ABD'de saat 17:00'de açıklanması bekleniyor. Avrupa'da son 13 aydır kesintisiz daralan imalât PMI verileri nedeniyle merkez bankalarının parasal genişleme adımları atmak zorunda kalacağı beklentileri, hisse senedi piyasalarının yükselmesini sağladı. Avrupa'da saat 16:00'ya kadar %0.7 ekside işlem gören ve günün tek kaybettiren sektörü konumda olan bankacılık sektörü ise kapanışa doğru gelen alımlarla yatay kapandı. Kapanışa doğru gelen alımlarda ise ECB Başkanı Draghi'nin 6 Eylül'deki (Perşembe) faiz toplantısında 3-yıla kadar vadeli devlet tahvilleri alım programı başlatacağı haberleri etkili oldu.

Bugüne ise Moody's tarafından Avrupa Birliğinin AAA seviyesindeki kredi notu görünümünün "durağan"dan "negatif"e revize edildiği haberleri ile başlıyoruz. Moody's açıklamasında AB'nin bütçesinin %45'ini oluşturan Almanya, Fransa, İngiltere ve Hollanda gibi AAA notuna sahip üye ülkelerden Almanya ve Hollanda'nın daha önce görünümlerinin negatif izlemeye alınmış olmasından kaynaklandığını söyledi. Ancak görünüm değişikliğinin ECB'nin faiz toplantısından iki gün önce ve kısa vadeli devlet tahvilleri alımlarının planlandığı haberlerinin hemen ardından gelmesi manidar karşılandı. Ancak Moody's haberinin EUR/USD paritesi üzerinde etkili olmadığı görülüyor. Dün ECB'nin basına sızan 3-yıla kadar vadeli tahvil alımı planladığı haberlerinin ardından 1.2600 seviyesinin üzerine yükselen parite, bugün de 1.2610 seviyesinde işlem görüyor.

Asya borsaları, dün ortalama %0.20 ekside kapanmasının ardından bugün de ortalama %0.2 ekside seyrediyor. ABD vadelileri şu saatlerde %0.15 artıda işlem görüyor. Avrupa borsalarının ise güne karışık başlaması bekleniyor. Dün 13 baz puan yükselen ve %7.75 seviyesinden kapanan gösterge tahvilin faizi, bugün tezgâhüstü piyasada %7.71-%7.74 bandında işlem görüyor.


Endeksin bugün yatay açılmasının ardından dün bir ara altına gerilediği 67.600 seviyesinin üzerinde kalıp kalamayacağını izleyeceğiz.

Yukarı