İMKB Piyasa Beklentisi

03.09.2012

Piyasa Beklentisi
Cuma günü Fed Başkanı Ben Bernanke, Jackson Hole'da yaptığı konuşmada gerektiğinde parasal genişleme yönünde adım atabileceğini söyledi, ancak bu adımın zamanlaması noktasında açık bir sinyal vermedi. Konuşma öncesinde 1.26 seviyesinin hemen üzerinde işlem gören EUR/USD paritesi konuşmanın başlaması ile birlikte 1.2565'e %0.3 oranında geriledikten 15dk. sonra 1.2637 seviyesine %0.58 yükseldi. Günün devamında tekrar %0.5 oranında düşen parite, 1.2565-1.2585 bandında konsolide olmaya çalışıyor.

İMKB-100 Endeksi ise Cuma günü %1.84 yükseldi ve haftayı %2.6 değer artışıyla tamamladı. ABD borsaları ise güne %0.66 yükselerek başladı, Fed Başkanı Bernanke'nin ilk açılış cümlesi ile tüm yükselişini geri verdi ve gün sonunda tekrar %0.5 yükselerek, haftayı %0.3 ekside tamamladı. Avrupa borsaları ise Cuma öğlen arasında gelen ECB üyesi Coeure'in açıklamaları ve İspanya bankacılık yasasının hükümet tarafından onaylandığı haberleri ile saat 16:00'ya kadar %1.5-%2.0 arasında değer artışı ile işlem gördü. Benanke'nin konuşması sonrasında kazanımlarının %75'ini geri veren Avrupa borsaları, hafta bazında ise %0.60 geriledi.

Küresel piyasalar geneline baktığımızda, İMKB'nin geçtiğimiz hafta boyunca işlem gördüğü toplam 4 işlem gününün tamamında yükseldiğini, buna karşın ABD ve Avrupa borsalarının toplam 5 işlem gününün üçünde değer kaybettiğini görüyoruz. Ayrıca son iki haftayı USD bazında artıda tamamlayan İMKB'ye karşın, Avrupa ve ABD borsalarının hem USD hem de nominal bazda değer kaybediyor oluşu dikkat çekiyor. Son olarak Cuma günü gerek ay sonu olması gerekse VOB'da vade sonu olması nedeniyle kapanış itibarıyla bazı endeks ağırlığı yüksek hisselerde oluşan fiyatlarlar, ağırlıklı ortalamalarının oldukça üzerinde gerçekleşti. Örneğin (Kapanış - Ağırlıklı Ortalama) farklar, ALARK'da %3.4, DOHOL ve TCELL'de %2.4, ASELS'da %2.1, KCHOL'de %1.8, ARCLK ve FROTO'da %1.7, HALKB ve ISCTR'de %1.5, AKBNK ve SAHOL'de %1.1, TOASO ve GARAN'de %0.9 vs. gerçekleşti. Sonuç olarak İMKB-100 Endeksi eğer Cuma günü kapanış fiyatları yerine ağırlıklı ortalama fiyatlardan kapanmış olsaydı, %0.96 daha aşağıdan kapanmış olacaktı.

Bugüne yurt içinde saat 10:00'da Ağustos ayı enflasyon verileri ile imalât PMI verisi açıklanacak, yurt dışında ise Çin'den başlayarak Avrupa ile devam edecek olan PMI verileri takip edilecek.
Cuma günü hafif ekside kapanan Asya borsaları, bugün Çin'de açıklanan resmi PMI verisinin son 9 ayın en düşük seviyesinde gelmesine rağmen, Bernanke'nin Cuma günkü açıklamalarının desteğinde hafif artıda seyrediyor. Tatil nedeniyle bugün ABD borsaları kapalı, ancak işlemlere açık olan vadelileri şu saatlerde %0.15 ekside seyrediyor. Avrupa borsalarının ise güne %0.15-%0.25 arasında satıcılı başlaması bekleniyor. Cuma günü 3 baz puan gevşeyen ve %7.62 seviyesinden yatay kapanan gösterge tahvilin faizi ise tezgâhüstü piyasada %7.60-%7.64 bandında işlem görüyor. Cuma günü %2 değer kazanan ve Ağustos ayını da %9'un üzerinde yükselişle kapatan Brent petrolü, Çin'de açıklanan verinin, dünyanın ikinci büyük petrol tüketicisinde ekonominin daha da yavaşladığına işaret etmesinin ardından bugün 114.3 dolar seviyesine hafif geriledi.

Endeksin satıcılı açılmasının ardından 66.600 desteğinin üzerinde kalıp kalamayacağını izleyeceğiz.

Yukarı